Další případ odcizení dřeva komise odložila

Kdo si posvítí na nenechavce?

KRUPÁ. Případy krádeží dřeva v lese narůstají jako houby po dešti. Nedávno jsme informovali o údajném „lesním pychu“ v Přílepech a na Senecké hoře a máme tady další případ. Upozornil nás na něj Václav Černý, kterému z jeho lesa mezi Krupou a Mutějovicemi zmizelo patnáct vzrostlých borovic. I když ví, kdo mu dřevo odvezl, satisfakce se nedočká.

Případy mají podobný scénář. Vlastník lesa provádí těžbu ve svém lese a „omylem“ vezme i nějaký ten strom z porostu souseda. Sází na to, že hranice mezi lesními parcelami jsou mnohdy špatně rozpoznatelné, i na to, že než soused úbytek stromů zjistí, je ten tam. Dnes už víme, že nenechavec se může spolehnout i na to, že pokud se mu neprokáže úmysl, shodí případ přestupková komise ze stolu.

Sedmdesátník Václav Černý je rodákem z Krupé a bydlí na Kladně. Do lesa zděděného po předcích většinou zavítá při návštěvách chalupy ve Hředlích. „V dubnu jsem zjistil, že jeden strom z mého lesa leží přes cestu. Chtěl jsem ho nechat odtěžit, ale když jsem se po pár dnech vrátil na místo, strom už tam nebyl. Na místě jsem našel jen stopy od traktoru. Známý z Krupé mi řekl, že na mém pozemku viděl jisté osoby kácet stromy. Když je upozornil, že těží na cizím, s těžbou přestali. V Krupé jsem pak snadno našel majitele techniky, který kácení a odvoz dřeva prováděl. Ten se hájil, že těžil s vědomím revírníka,“ popisuje poškozený.

Václav Černý zjistil, že mu z lesa zmizelo patnáct vzrostlých borovic. „Nechtěl jsem hned volat na policii, proto jsem kontaktoval majitele sousedního pozemku a chtěl se s ním rozumně domluvit na náhradě škody. Když na moje telefonáty nereagoval, ohlásil jsem věc na policii v Hořesedlích,“ vysvětluje Václav Černý.

Policisté vyslechli poškozeného i osoby, které prováděly lesní práce na sousedním pozemku. Ty do protokolu tvrdily, že k činu došlo ještě před započetím prací. Orgány činné v trestním řízení si nechaly zpracovat i odborný posudek znalce, který stanovil výši odcizené dřevní hmoty na částku 4550 korun. „Podle mých propočtů se jednalo o šest metrů kubických dřeva v hodnotě minimálně šest tisíc. Znalec dřevo posuzoval jako palivové a určil částku nižší než pět tisíc korun. Tím přešla věc pod přestupkovou komisi rakovnického městského úřadu,“ doplňuje poškozený.

Postup úředníků z přestupkového oddělení je podobný tomu z přílepského případu. Vzhledem k tomu, že pachatel není znám a nebyl mu prokázán úmysl, byla věc odložena. „Kromě majetku, o který jsem přišel, mě na všem mrzí jedno. Přes moje výzvy majitel sousedního lesa ani neuznal za vhodné se na místo přijít podívat. Chtěl jsem se rozumně domluvit, ale nikdo se mnou nekomunikoval,“ uzavírá Václav Černý. Po celé anabázi mu tak zbyl jen pocit bezmoci. Potenciálním nenechavcům, pak návod, jak přechytračit bližního svého.

Sláva Vaic

« Zpět