S archeoložkou muzea Kateřinou Blažkovou se děti podívaly ke starým Slovanům.
Na stanovištích přibližili muzejníci svou práci hlavně dětem
Muzeum na dvoře i uvnitř
RAKOVNÍK. Netradiční pohled na práci muzejníků a muzejní sbírky přináší akce nazvaná Muzeum na dvoře. Pro malé i velké zájemce ji připravuje Muzeum T.G.M. Rakovník v budově u Pražské brány. Letos se uskutečnila v pátek 16. května. Nevlídné počasí, které v ten den panovalo, donutilo muzejníky, aby tři z pěti stanovišť přemístili do interiéru muzea.
„Venku jsme ponechali pouze dvě stanoviště – originální keltskou pec a bylinnou zahrádku s dvanácti druhy rostlin. Uvnitř pak mohou návštěvníci projít knihovním, etnografickým a archeologickým stanovištěm,“ vysvětluje etnografka Muzea T.G.M. Lenka Šmídová.
Většinu z příchozích tvořily děti ze základních a mateřských škol v Rakovníku, které se tak mohly (mnohé poprvé) seznámit s prací muzejníků. Program byl také většinou přizpůsoben věku malých návštěvníků. „Z minulých ročníků víme, že jsou to právě děti, které se na tuto akci přijdou podívat,“ doplňuje kolegyni archeoložka Kateřina Blažková.
U originální slovanské pece jsme zastihli archeoložku Janu Lomeckou a průvodkyni Vlaďku Kubičkovou (tu ve slušivém slovanském oděvu). „Tady si můžou příchozí upéct placky z celozrnné pšeničné nebo žitné mouky. Na peci se placky usuší, opečou a nakonec si je můžou návštěvníci posypat našimi bylinkami, nebo potřít medem a švestkovými povidly,“ popisuje Jana Lomecká.
O kousíček dál jsme zastihli děti, které si prohlížely bylinkovou zahrádku. „Máme tu celkem dvanáct bylin a děti mají za úkol najít tu, která voní po citrónu, což je meduňka,“ přibližuje druhé venkovní stanoviště Michaela Zoubková, která má v muzeu na starosti přírodovědecké sbírky.Ta dětem také ukázala, jak se sestavuje herbář.
První vnitřní stanoviště „obstarává“ knihovnice a dokumentátorka Kateřina Uhrová. Ta si pro návštěvníky připravila knihy a dokumenty o rakovnickém spisovateli Františku Markupovi. Etnografické stanoviště má na starosti Lenka Šmídová. „Ukazujeme zde část muzejních textilních sbírek, konkrétně dámský lidový kroj. Některé jeho součásti, které se ve sbírkách muzea dochovaly, pocházejí z 19. století. Celý rakovnický kroj se bohužel nedochoval, protože se přestal nosit brzy, už ve 30. letech 19. století,“ vysvětluje etnografka. Dochovala se spodnička, sukně, nejvíc pak šněrovačky a čepečky. Úkolem příchozích je „obléknout“ májovnici.
Posledním stanovištěm provází návštěvníky archeoložka Kateřina Blažková. Je věnováno starým Slovanům. K vidění je nejen jejich obydlí, ale také zbraně, hospodářské nářadí a zdroje obživy. Raritou je třmen z 11. stol. nalezený ve Zbečně. Děti si také mohou zkusit v rybníčku „chytit“ rybu.
Další akcí podobného charakteru, kterou pracovníci Muzea T.G.M. připravili tentokrát převážně pro „dospěláky“, je Muzejní noc. Ta proběhne v sobotu 31. května od 19 do 24 hodin a jejím tématem bude Dívčí válka.
Tomáš Bednařík