Díky interaktivním prvkům a hrám se v nové expozici kounovských kamenných řad zabaví i malé děti.
Na své si přijdou i děti, pro které jsou připraveny hry
Nová expozice řad otevřena
KOUNOV. Čekání na plnohodnotnou expozici kounovských kamenných řad sice trvalo šest let, ale vyplatilo se. Navíc muzeum, které jedna z největších kamenných záhad v republice získala, baví i děti. Pokud se rodiče chtějí v klidu začíst do informací o řadách, stačí, když děti usadí ke stolku plnému interaktivních prvků.
Slavnostní otevření expozice se uskutečnilo v neděli 4. dubna, což byl pro obec slavnostní den i z dalšího důvodu. Konala se svatovojtěšská pouť, při níž byla kardinálem Dominikem Dukou znovu vysvěcena zrekonstruovaná kaple sv. Vojtěcha. Otevření muzea ještě předcházela komentovaná vycházka na kamenné řady se záhadologem Miroslavem Tausigem, které se zúčastnilo kolem padesátky lidí.
„Myšlenka založit muzeum kamenných řad vznikla už v roce 2008, kdy jsme získali trochu peněz a ve velice krátkém časovém období museli připravit alespoň provizorní výstavu,“ říká Dana Bechynská. Obec pro ni vyčlenila tři místnosti v přízemí hostince U Tří lip, které dala zrekonstruovat. I tehdejší expozice sice obsahovala všechny důležité informace, ale její forma byla jen provizorní a neodpovídala představě o moderně vyhlížejícím muzeu. „Byly to jen takové jednoduché nástěnky na zdech. Na víc v tu dobu nebyl čas a finance. Ale svůj účel, seznámit turisty s dostupnými informacemi, které o řadách jsou, plnily. Výstavu jsme instalovali s tím, že bude jen dočasná, požádáme o dotaci a uděláme definitivní podobu muzea. Podařilo se nám to až v loňském roce, kdy jsme prostřednictvím MAS Rakovnicko získali dotaci z programu Leader,“ vysvětluje starostka.
Obec získala téměř milion korun, za který však kromě expozice vybudovala i naučnou stezku, kamenné bludiště u muzea a obnovila sochy Panny Marie a Otevřená náruč (tu krátce po jejím slavnostním odhalení porazili a poškodili vandalové). „Špičácká stezka vede na vrch Špičák, kde se nacházejí další kameny podobné těm na řadách. U ní bohužel vyvstal problém, že se nám nepodařilo její umístění domluvit s Lesy ČR, kteří jsou majitelé pozemků, a původně zamýšlená stezka se musela předělávat. Lesy slíbily, že stezku vybudují samy, k čemuž bohužel zatím nedošlo. Proto je dosud jen orientačně značená a chybí na ní panely,“ přibližuje Dana Bechynská.
Nová expozice kounovských kamenných řad je dílem kolektivu tvůrců. Hlavním autorem jejího návrhu je publicista a průvodce Roman Hartl, z jehož dílny je i většina textů a fotografií. „Jsem moc rád, že se expozice vydařila. Je to především zásluha paní starostky, která šla za tímto povedeným cílem s vytrvalostí a zarputilostí. Když si vzpomenu na rok 2008, kdy jsem vytvořil první leták a informační panel, udělal Kounov od té doby v propagaci kamenných řad obrovský krok kupředu,“ řekl při zahájení Roman Hartl a připomněl, že je tomu letos právě 80 let, co zdejší učitel Antonín Patejdl napsal o řadách první časopisecký článek.
„Informace, které se tu dočtete, jsou současným stavem vědění, které o kounovských řadách máme. Chtěli jsme však expozici udělat tak, aby byla zajímavá pro celou rodinu, proto tu jsou nejen texty a fotografie, ale i interaktivní prvky a hry na motivu kamenných řad nebo putování sv. Vojtěcha,“ vysvětluje tvůrce.
Markéta Hartlová