Vítejte u nás, tak se jmenuje pořad, který každoročně zahajuje v Novém Strašecí folklorní festival Tuchlovická pouť. Jako jeden z účinkujících pochopitelně nemůže chybět domácí Čtyřlístek.
Organizaci festivalu převzala mladá generace
Na pouti i exotický folklor z Číny
NOVÉ STRAŠECÍ. Každý rok zpestří středočeský folklorní festival Tuchlovická pouť, jehož zahájení se koná v Novém Strašecí, host ze zahraničí. Letos byla exkurze do cizokrajného folkloru obzvláště exotická. Díky čínskému souboru Beijing Taiping Drum Dance Troupe mohli diváci přihlížet tancům, které jsou ve všech ohledech na míle vzdálené těm našim. Místo těžkých látek a několika vrstev sukní jen lehké, lesklé a pestrobarevné hedvábí, místo kapely doprovod v podobě bubínků a chrastidel, místo skočných kroků jogínsky pružné pohyby. Až člověku rázem připadal náš folklor poněkud těžkopádný. Ale jen na chvíli, než si uvědomil, že naše lidovky jsou zkrátka náš domov.
Číňané vystoupili ve všech částech programu Tuchlovické poutě. Při pátečním zahájení v Novém Strašecí, při sobotním hlavním programu v Tuchlovicích i nedělní akci v lánském Muzeu T. G. M. Jeden z tanců, který představili, je dokonce zapsán na seznamu světového kulturního dědictví Unesco.
„Čínský soubor není za historii festivalu jediným zástupcem podobně exotického folkloru, měli jsme tu i soubory z Indonésie a podobně. Za dvacet ročníků to bylo jednačtyřicet zahraničních souborů. S jejich angažováním nám pomáhá Folklorní sdružení České republiky. Získat zahraničního hosta nebývá v tomto termínu jednoduché, protože nenavazujeme na tzv. kolečka, což říkáme tomu, když si navazující festivaly přebírají účinkující,“ vysvětluje emeritní ředitel festivalu Bohumil Chochola. Číňany pořadatelé vyzvedli na letišti a po skončení festivalu je opět na letiště odvezli, aby mohli pokračovat ve svém turné, jehož další zastávkou bylo Dánsko.
Nebyli však jediným zahraničním hostem letošního 21. ročníku. Tím druhým byl početný polský soubor Wilamowice ze stejnojmenného města. „Zahraniční soubory bereme jen jako bonbonek, jinak si zakládáme na tom, že je Tuchlovická pouť středočeský festival, který dává příležitost vystupovat zdejším souborům. Náš Čtyřlístek se dostane leckam, teď například jedeme reprezentovat na prestižní festival do Nitry, ale spousta jiných dobrých souborů takové štěstí nemá. Proto chceme dát šanci k účinkování hlavně místním. Vystupování je tou hlavní motivací, zvláště u dětských souborů je nesmírně důležité,“ říká Bohumil Chochola. Při novostrašeckém zahájení festivalu se tak představil i domácí Čtyřlístek a Lísteček se svojí Kapelkou a mělničtí Jarošovci.
Jednadvacátá Tuchlovická pouť zaznamenala v hlavním organizačním týmu střídání generací. Bohumil Chochola a Vladimír Sochor předali pořadatelské žezlo mladým kolegyním Tereze Mlynaříkové a Kateřině Tučkové. „Kvůli našim zdravotním problémům byl nejvyšší čas organizaci předat mladším. Nemůžeme ale děvčata hodit do vody a říct plavte. Proto nad nimi i nadále držíme ochrannou ruku. Děvčata jsou velmi obětavá a šikovná, mají dobré nápady. A jsme moc rádi, že to mladí převzali,“ uzavírá Bohumil Chochola.
Markéta Hartlová