Po stopách jedné stížnosti – prostorový metr není kubík
„Nikoho jsem neokradl,“ tvrdí dodavatel
CHRÁŠTANY/RAKOVNÍK. Před 14 dny přišel do rubriky OKKO příspěvek, v němž si paní Jindřiška Šifnerová z Chrášťan stěžovala na firmu pana Stanislava Janouška, u které si objednala dodávku palivového dříví. Mimo jiné napsala: „Nejen, že nedodali smluvené a zaplacené množství, ale dodané dřevo bylo místy i prohnilé.“ Protože dřevo si paní Šifnerové objednala na základě inzerátu v našem týdeníku, a dosud žádná stížnost na firmu Stanislava Janouška nepřišla, rozhodli jsme se podívat na problém trošku zevrubněji…
„Objednali jsme si 10 metrů palivového dřeva. Když ho pan Janoušek z Avie složil u nás na zem, zjistili jsme, že ne všechny kusy jsou stejně dlouhé, navíc část dřeva byla prohnilá, jako kdyby dlouho ležela někde v lese. Manžel dříví nařezal, srovnal a přeměřil a zjistil, že místo 10 metrů nám pan Janoušek dodal pouze 7 metrů. Tím nám vznikla škoda ve výši 2400 korun,“ popsala nám událost Jindřiška Šifnerová. Doplnila, že pana Janouška kontaktovala, ten k ní přijel a svoji chybu uznal. „Řekl nám, že nám chybějící metry dodá, ale abychom si pro ně přijeli svým vozidlem s přívěsným vozíkem. To jsem odmítla, protože jsme si zaplatili dovoz 10 metrů. Dodnes nám pan Janoušek dříví nepřivezl.“
Samozřejmě jsme dali prostor k vyjádření i Stanislavu Janouškovi. „Chtěl bych zdůraznit, že paní Šifnerová si objednala 10 prostorových metrů borovice. A ty jsme jí dodali. Přivezli jsme je na Avii, která má rozměry 5 × 2 metry. Byla plná a dřevo bylo ve výši jednoho metru. Před dvěma svědky si manžel paní Šifnerové ještě před složením dřeva zakázku přeměřil a neměl žádné připomínky. Podepsali nám bez problémů fakturu. Teprve za dva dny se paní ozvala, že manžel dříví rozřezal a zjistil, že tři metry chybí. Kdyby při dodávce opravdu chyběly, byla třetina auta prázdná,“ vysvětluje Stanislav Janoušek. Podle jeho názoru pan Šifner po rozřezání počítal dřevo na kubíky. A jak známo, prostorový metr je jen 0,70 kubíku. „Navíc, když jsem přijel řešit reklamaci, nemohl jsem dříví přeměřit, protože ho už byla polovina odvezená. A pokud se týká kvality dřeva, Šifnerovi si objednali palivové dříví z prořezávky, a to leží v lese nejméně rok. Kdyby si objednali čerstvě pokácené, bylo by to o jiných penězích, než 800 Kč za metr. Mám čisté svědomí, nikoho jsem neošidil.“
Stanislav Janoušek znovu zopakoval, že i když si je vědom toho, že dodal do Chrášťan 10 prostorových metrů, kvůli dobrému jménu firmy je ochotný dát Šifnerům dva metry dřeva, když si pro ně přijedou do Pšovlk, kde momentálně dřevní hmotu zpracovává. „Nemůžu hnát kvůli dvěma metrům do Chrášťan Avii, protože by mi cesta přišla na tisíc korun,“ dodal.
Jak jsme zjistili u odborníků z Lesů ČR, základní jednotka pro měření dřeva je 1 m3 = plnometr (kubík dřeva), představující krychli o hraně 1 × 1 × 1 metr zcela plnou dřevní hmoty. V této formě nelze palivové dříví v podstatě měřit. Proto se většinou dodává v prostorových metrech rovnaných, což je prostor s rozměry 1 × 1 × 1 m, který je vyskládaný poleny štípaného dříví. Výhodou je snadná kontrola množství dříví na dopravním prostředku. Nejvíce se prodává dříví měřené na prostorový metr sypaný, což je prostor s rozměry 1 × 1 × 1 m, který je volně nasypaný poleny štípaného dříví. Nevýhodou prodeje dříví v této jednotce je obtížná kontrola, kdy můžou být na autě nasypaná polena různých délek a velikostí. Výhodou pak je nižší cena, do které se nemusí započítávat pracné skládání.
Tomáš Bednařík