Plechová vanička ukrývala na půdě zajímavé dokumenty
Vyženou vlhkost solární panely?
MUTĚJOVICE. Na velmi zajímavý objev narazil starosta Mutějovic na půdě sokolovny, která momentálně prochází několika úpravami, jež mají definitivně pomoci s odstraněním vlhkosti ze stěn. Na půdě nalezl dětskou plechovou vaničku, v níž byly uloženy staré dokumenty vztahující se k historii mutějovického Sokola.
„Jednoznačně nejzajímavější je trhová smlouva na nákup pozemku pro stavbu sokolovny. Pozemek původně patřil Schwarzenbergům. V době, kdy docházelo k prodeji, původní majitel Adolf Josef kníže ze Schwarzenberga zemřel, proto ho při podpisu smlouvy zastupoval dědic Jan Schwarzenberg, majitel panství na Hluboké,“ popisuje starosta Martin Pinka.
Mezi dokumenty byly i různé stavební projekty sokolovny, listiny, které se týkaly posuzování vhodnosti pozemků navržených pro výstavbu, legitimace, členské karty, papíry se cvičebními sestavami, plakety vydané u příležitosti otevření sokolovny i několik zajímavých fotografií. „Získali jsme tím zajímavé dokumenty. Zatím jsme je jen zběžně protřídili, ještě je musíme trochu blíže probrat, abychom zjistili, co všechno v nich je,“ dodává starosta.
Mutějovická sokolovna se léta potýká s vlhkostí. Nepomohly ani drenáže a svedení okapů do studny, ani častější větrání sálu. Proto se nyní obec pokouší o další opatření. „Loni jsme nechali podříznout stěnu, která je směrem ke škole, a letos se ještě dodělávalo podřezání zdiva v kuchyňce, kde byla vlhkost opravdu extrémní. Dokonce tak, že se na stěnách objevovaly kapky vody. Po podříznutí se do zdí dávají izolační plechy, přes které už by vlhkost procházet neměla. Navíc jsme oklepali plesnivou omítku, nechali cihly vyschnout a znovu je nahodili,“ říká starosta.
To ale není všechno. Vyhnat vlhko by měl pomoci i solární panel, který bude instalován na střechu sokolovny. „Není to klasický panel na výrobu elektřiny, která se pak dodává do sítě. Slouží pro vzduchotechniku. Panel při slunečním osvitu vytváří teplo a vhání teplý, suchý vzduch do místnosti a vlhký vytlačuje ven. Teplota, která vychází z ústí ventilátoru, má kolem 37 °C, takže by měl panel nejen snížit vzdušnou vlhkost, ale i náklady na vytápění. Stejný panel pořídíme i na hasičský klub ve Lhotě pod Džbánem, kde nás vlhkost trápí také. V obou budovách je střecha orientována na jih, což je ideální. Moc bychom si přáli, aby to objektům pomohlo tak, jak si představujeme,“ říká Martin Pinka.
Sokolovna prochází rekonstrukcí postupně. Letos přišla na řadu také oprava dveří. Zrepasovaly se hlavní dveře na sál, do nářaďovny a kuchyňky. „Byli jsme moc rádi, že to půjde, protože je to poctivá práce z masivu a byla by škoda je nahrazovat. Kromě toho máme pro letošní rok naplánovánu ještě výměnu prosvětlovacích oken u stropu na severní straně sálu a oken v nářaďovně a kuchyňce. Do kuchyňky dáme i novou linku. Také se udělala drobná rekonstrukce elektrorozvodné sítě, při níž jsme nechali udělat osvětlení u zadního vchodu do kuchyňky a na průčelí sokolovny směrem ke hřišti,“ popisuje starosta. Při pořádání čarodějnic nebo hlídání krále o májích tu lampy citelně chyběly. Pod oknem kuchyňky, kterým se při pořádání akcí podává občerstvení, se také udělá vydlážděná plocha, aby lidé nemuseli stát v blátě.
Markéta Hartlová