Lucie Kolářová učí zábavnou formou nejmenší děti, jak poskytnout první pomoc kamarádovi.
ČČK učí děti zábavně s hraným příběhem
První pomoc pro mateřinky
RAKOVNÍK. Netradiční a hodně zajímavou hodinku strávily děti a učitelky MŠ Rakovník – Šamotka ve čtvrtek 3. dubna dopoledne. Přišly mezi ně pracovnice rakovnického Českého Červeného kříže Lucie Kolářová a Libuše Krauzová, aby je seznámily se zásadami první pomoci.
„Tato přednáška, kombinovaná s hraným příběhem, vznikla vloni v létě, kdy jsme začaly učit první pomoc na základních školách. Řekly jsme si, proč to nezkusit i v mateřských školách. Čím dřív dostanou děti informace o první pomoci, tím lépe,“ vysvětluje Lucie Kolářová, která je autorkou vyřezávaných postav a příběhu, na němž zásady první pomoci demonstruje. „Naším úkolem je dětem osvětlit, co všechno je třeba při první pomoci udělat, aby byla účinná, protože se bojí toho, co neznají. Příběh hrají tři postavy – kluci Filip a Honzík a jejich kamarádka Anička.“
Kamarádi neposlechnou rodiče a jdou si hrát na kopec za domem. Filip spadne z kola, odře si koleno, rozbije hlavu, z nosu mu teče krev a zdá se, že má otřes mozku. „Učíme děti, co mají dělat, když k podobné situaci dojde. Dozvědí se, jakým způsobem se ošetřuje běžná odřenina, co musí udělat, když kamarád krvácí z nosu, když má otřes mozku, co je čeká následně v nemocnici. Součástí ukázky je, že každé dítě dostane obvaz a pokusí se podle našich instrukcí obvázat spolužákovi ruku,“ pokračuje Lucie Kolářová.
Na závěr zakomponovaly lektorky do přednášky drogovou prevenci. Vysvětlily dětem, jak se mají zachovat, když najdou třeba na pískovišti injekční stříkačku, sklo nebo neznámou plechovku od nápoje. Pracovnice ČČK navštívily už všechny rakovnické mateřské školy a nyní se chystají na výjezdy do škol a školek mimo město. „Nejbližší výjezdy máme do Krušovic, Olešné, Kolešovic a Šanova. Vystoupení si může objednat jakákoliv základní a mateřská škola v okrese. Představení trvá asi hodinu,“ doplňuje ředitelka ČČK Rakovník Libuše Krauzová. První představení se uskutečnila na začátku letošního roku, projekt ale vznikl už v srpnu 2013. „Děkujeme firmě Procter&Gamble, která náš projekt částečně financuje.“ Na závěr celého vystoupení seznámila Lucie Kolářová děti, jak volat o pomoc mobilním telefonem. „Víme, že když jsou lidé ve stresu, pletou si čísla 150, 155 a 158. Proto děti učíme, aby volaly na číslo 112,“ dodala Lucie Kolářová. Podle jejích slov se už připravuje druhý díl přednáškového cyklu.
Tomáš Bednařík