Jeden ze zámeckých pokojů už má alespoň provizorní vybavení. A sahat na exponáty není zakázáno.
Při ometání zaprášených stěn objevili původní výmalbu
Zámek odstartoval nadmíru úspěšně
OLEŠNÁ. Velmi vydařené zahájení první turistické sezony se poštěstilo zámku v Olešné. Jako by i vyšší moc držela majitelům palce v jejich nezáviděníhodném úkolu vrátit někdejší lesk zdevastovanému sídlu. Poslední březnová sobota byla teplá a slunečná, proto přilákala k návštěvě zámku davy lidí. Někteří zamířili jen do Olešné, někteří do Rakovníka, kde byl v Muzeu T. G. M. start turistických tras, které připravil KČT Hořovice. Turistický klub se na návštěvnosti výrazně podílel. Zajistil i soutěže pro děti, které probíhaly v parku před zámkem.
„Máte před sebou ještě strašnou spoustu práce, ale držíme vám palce,“ to slyšeli manželé Zálešákovi, majitelé zámku, nejčastěji. Návštěvníci si mohli procházet zámecké pokoje sami bez průvodce, jelikož v nich zatím není nic, o co by se majitelé museli bát. „Ale pár překvapení jsme přichystali,“ říká Pavel Zálešák a ukazuje jedno z nich. A sice rohový pokoj vybavený prvním nábytkem. „Je jen provizorní a ten nejlevnější, co jsme sehnali. Ale chtěli jsme, aby alespoň jedna z místností nebyla prázdná,“ vysvětluje s úsměvem. Nábytek je sice starožitný, ale nijak vzácný, takže se na něj nevztahuje to, co slyšíte na každém zámku: „Nedotýkejte se exponátů!“ Proto se nikdo nezlobil, když se občas při prohlídce některé z dětí usadilo na postel a pohoupalo se na drátěném roštu.
V jiném z pokojů byla instalována malá výstavka velikonočních výrobků olešenských školáků nebo úsměvný koutek věnovaný někdejší STS, jež tu kdysi sídlila (na stůl majitelé rozložili několik exponátů, které z této éry na zámku zůstaly, např. starý psací stroj a písemné dokumenty).
Na chodby chtějí majitelé brzy umístit panely se stručnou historií zámku a fotografiemi, které pořídili předtím, než začali zámek vyklízet. „Lidé tak alespoň budou moci sledovat, jak se zámek mění. O historii zámku už jsme toho zjistili spoustu. Díky památkářům například víme, kde byly umístěny různé salonky, od některých pamětníků zase víme, kde co bylo za Gallerů a asi nejvíc nám pomohla paní Bařtipánová, která je zdejší rodačkou, pracuje na zámku v Hořovicích a zámek Olešná zpracovávala ve své bakalářské práci. Z jejího textu budeme při sestavování informací o zámku hodně vycházet,“ popisuje Pavel Zálešák a dodává, že na některé historické zajímavosti narážejí i při úklidu.
Naposledy tak při ometání prachu a pavučin ze stěn smetli na některých místech i odlupující se vrstvy novodobých nátěrů a odkryli zdobnou výmalbu. „Na jednu stranu nás moc těší, že se tu něco takového dochovalo, ale na druhou stranu to znamená, že nás při opravách neminou restaurátorské práce. A to už kvůli financování tak radostné není,“ vysvětluje majitel. Olešenský zámek můžete navštívit každý víkend od 10 do 17 hodin.
Markéta Hartlová