I šéf dopravní policie Ladislav Heller zastavil a zkontroloval během akce jeden z kamionů.
Při akci zkontrolovali 486 vozidel a zjistili 161 přestupek
Policisté si posvítili na pásy
ŘEVNIČOV. Tak vzorně ohleduplní k ostatním umí být řidiči snad jen tehdy, když větří policejní hlídku. Proto v pátek odpoledne projížděli Řevničovem většinou slušňáci (někteří snad raději čtyřicítkou, aby neriskovali, že jim tachometr přeci jen lehce ustřelí nad číslo 50). Ti, u nichž radar zachytil vyšší rychlost, zřejmě neposlouchali správné rádio nebo proti nim zrovna nejel nikdo, kdo soucítí s rychlými řidiči. Karlovarka totiž byla nejen problikaná, ale výstraha: Pozor, v Řevničově měří! zněla i v dopravním zpravodajství.
Minulý týden probíhala po celé republice dopravně bezpečnostní akce zaměřená zejména na kontrolu používání bezpečnostních pásů. Páteční měření v Řevničově, které prováděla dopravní policie, tak bylo jen jedním z mnoha. Na Rakovnicku se akce konala v úterý, čtvrtek a pátek a byly do ní zapojeny nejen hlídky dopravního inspektorátu, ale i všech obvodních oddělení. Celkem osmačtyřicet policistů při ní odsloužilo 288 hodin.
„Hlídky obvodních oddělení jsou rozestavěny vždy ve svém teritoriu a dopravní inspektorát se zaměřuje na nebezpečné úseky, kde se často stávají dopravní nehody, nejvíce na karlovarku. V tuto chvíli tak například nemáme hlídku jen tady v Řevničově, ale i v Novém Strašecí u polikliniky, u školy v Křivoklátě nebo u Velkého rybníka v Jesenici. Stanoviště se ale během dne obměňují, nejčastěji po hodině nebo hodině a půl se hlídky přesouvají jinam, protože daný úsek řidiči rychle problikají,“ vysvětluje Ladislav Heller, vedoucí dopravního inspektorátu.
V pátek tak dopravní policisté kontrolovali řidiče nejprve v Krupé u křižovatky na Šustně, poté v Řevničově na okraji obce, dále u Bucku a nakonec na dálnici v Novém Strašecí. „Všechny hlídky mají stejný úkol, kontrolovat především používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, proto jsou vybaveny dalekohledem. Kromě toho se pochopitelně zaměřují i na dodržování ostatních pravidel silničního provozu. V našem případě, jelikož jsme oproti obvodům vybaveni radarem, zejména rychlosti jízdy,“ popisuje Ladislav Heller.
Kvůli pásům dopravka příliš hříšníků nezastavila, jak policisté říkají, je znát, že už jsou dnešní moderní auta vybavena výstražnou signalizací, která řidiče upozorní, že si zapomněli zapnout pásy. „Dneska jsme zatím nikoho, kdo by jel nepřipoutaný, neměli. V úterý a ve čtvrtek jsme jich ale pár měli. Většina svoji chybu uzná, někdo nám tvrdí, že pásy měl, i když jsme jasně viděli, že ne. V takových případech věc oznamujeme do správního řízení,“ říká dopravní policista Pavel Novotný. Horní hranice pokuty za pásy je až 2000 korun, policisté ale upřednostňují výchovnou pokutu do 500 korun.
Během dopravní akce hlídky zkontrolovaly 486 vozidel a zjistily 161 přestupek (144 bylo vyřešeno na místě blokovou pokutou v celkové částce 59 200 korun a sedmnáct bylo postoupeno do správního řízení). Nejčastějším prohřeškem byla nepřiměřená rychlost (89 případů), třináct řidičů jelo nepřipoutaných, jeden pod vlivem alkoholu, jeden neměl řidičský průkaz, jeden nepředložil doklad o zákonném pojištění, tři vozidla měla nevyhovující technický stav a tři pokuty byly rozdány za vjetí na železniční přejezd v době zapnuté výstražné signalizace.
Markéta Hartlová