Malina Brothers hráli pro zcela zaplněný hudební klub Truhlárna.
Hudební klub Truhlárna dostal plnou náruč bluegrassu
Vysaďte dveře, je tu Malina Brothers!
JESENICE. V pátek 28. února v osm hodin večer praskal hudební klub Truhlárna v Jesenici ve švech, a to se ještě trousili opozdilci. Nakonec byl jeho majitel Martin Louženský opět po čase nucen vysadit dveře, aby bylo možné umístit židle i do nich. Pak už stačilo jedno zazvonění kravského zvonce a majitel předstoupil před hudby chtivé publikum a v kovbojském ošacení zahájil koncert.
Nejprve požádal o velkou tolerantnost, neboť uličky mezi stoly byly opravdu minimální. „Jsem rád, že jsme se tu sešli v tak hojném počtu, ale teď se budu trochu sekat, protože jsem toho plný. Říkal jsem si, budeme tu zase sedět se ženou, vyndáme Ludvíka ze skříně a poveselíme se, ale nakonec to dopadlo úplně jinak,“ uvedl a zabrousil i k tradičnímu kalendáriu: „Co nám říká 28. únor? V roce 1942 se narodil Brian Jones, zakládající člen Roling Stones. Údajně hrál na harmoniku a všechny možné strunné nástroje. Pak z toho úplně zešílel a našli ho utopeného doma v bazénu. Zemřel 3. července 1969, dnes by mu bylo 72 let.“
Pak už se otočil k čekající kapele a přiblížil diváctvu, jak výjimečná sestava zavítala do Truhlárny: „Každý z nich bloudí muzikou a hraje v takových úžasných kapelách, které bychom sem ani nemohli pozvat, protože mají neskutečně nabité diáře, jak jsem slyšel na začátku dnešních zvukových příprav. Nicméně dnes tu jsou sami za sebe, jsou to kluci z Náchoda – Malina Brothers.“
Kapelu tvoří především bratři Malinovi – houslista Pepa (Cop), Pavel – kytara (Žalman a spol.) a Luboš – banjo (Druhá tráva). „Pak je tu s námi člověk, který pravděpodobně není náš bratr, ale také pochází z Náchoda – basista Pavel Peroutka (Spirituál kvintet). My si myslíme, že není náš bratr, ale nevíme to jistě. Navíc, když jsme hráli v Praze, ještě nás zviklal Jiří Tichota, jeho nynější šéf. Když jsme se s ním potkali na chodbě, říkal – vy dva jste si z těch bráchů nejpodobnější,“ přidal k lepšímu Luboš a přiblížil, jaká muzika bude znít večer Truhlárnou: „Začali jsme skladbami, které patří ke kořenům muziky, z níž my vycházíme. Obě napsal Bill Monroe, otec bluegrassu a zakladatel tohoto stylu. Ale přijeli jsme především proto, abychom vám představili naše CD, které se jmenuje Rychlejší koně.“
Koncert pak pokračoval titulní stejnojmennou písní a pak už se příjemným prostorem jesenické Truhlárny nesly skladby jako například A život běží dál či Padá déšť. Zněly však i instrumentálky. Jednou z nich byla skladba Flowers of Edinburgh. Přestože hráli bez odposlechu, bylo slyšet, že hrají profíci a ti, co do Truhlárny v pátek 28. února zavítali, jistě na jejich vystoupení jen tak nezapomenou.
Lenka Pelcová