Pohled do části nové expozice v době, kdy byly dosud ve výrobě interaktivní prvky a plastická mapa řad.
O kounovských kamenných řadách poučně i hravě
Nová sezona už s novou expozicí
KOUNOV. Dočasná řešení bývají nejtrvalejší. I v Kounově se dlouho obávali, že na tom budou s expozicí kounovských kamenných řad stejně. Když ji obec v roce 2008 otevírala, prohlásila starostka, že je její náplň jen dočasná a brzy se začne pracovat na její regulérní podobě. Sice to trvalo déle, než se předpokládalo, ale nakonec se podařilo ono dočasné řešení překonat. V letošní turisté sezoně už se mohou návštěvníci těšit na novou expozici, která bude nejen poučná, ale i hravá.
„Původní expozici jsme připravovali narychlo a mysleli si, že to bude záležitost na rok, maximálně dva. Nakonec vydržela pět let. I když jsme na nové podobě muzea pracovali už dříve, opravdu realizovat se začala až loni. Podařilo se nám totiž uspět s žádostí o dotaci. Tu jsme získali prostřednictvím Místní akční skupiny Rakovnicko z programu Leader a nebyla jen na expozici. Projekt zahrnuje celou řadu dílčích úprav,“ říká starostka Kounova Dana Bechynská.
Například se díky němu objevilo před muzeem malé bludiště z kamenů, bylo vysázeno několik stromů, vyrobeny malované mapy, zaměřeny kameny v lokalitě Špičák pomocí GPS, instalováno pět informačních panelů, byla opravena socha Otevřená náruč a vytvořena nová socha Panny Marie na původní podstavec, který byl rozvalený za chmelnicí ve směru na Mutějovice a po obnově byl se sochou přemístěn k mostku nad tratí při cestě ke kapli sv. Vojtěcha.
„Socha je z umělého kamene a dělal ji opět Václav Krob. Z té původní se nic nedochovalo, ani její obrázek. Její rozměry autor odhadl jen ze spodního fragmentu s nakročenou nohou, který byl součástí rozvaleného podstavce. Podoba sochy je jeho autorským dílem. Celé dílo je vidět opravdu na dálku, jen samotný podstavec má dva metry,“ říká starostka.
Projekt měl zahrnovat i stezku ke špičáckým kamenům, tu ale nakonec zrealizují Lesy ČR v rámci Programu 2020. Texty, které na ni byly připraveny, budou vydány alespoň v tištěné formě, která bude turistům sloužit jako průvodce po lokalitě. „Od té doby, co se o Špičáku začalo hovořit jako o další kounovské záhadě, protože i tam se nachází spousta kamenů, se lidé naučili chodit i tam. Špičácké kameny jsme díky projektu nechali zaměřit, abychom zjistili, jestli tvoří nějaké řady nebo obrazce, ale příliš to nevypadá. Jsou to spíše jen náhodně roztroušené kameny. Je jich kolem stovky,“ říká Dana Bechynská.
Od té doby, co Kounov otevřel expozici a více se zaměřil na propagaci kamenných řad, je lokalita na Rovinách stále vyhledávanějším cílem výletů. Málokdy se vám dnes stane, že zde nepotkáte živou duši. Dobrá je i návštěvnost muzea, jež je otevřeno od dubna do října. „V nové expozici jsou nejen nezbytné informace o historii a různých výkladech významu kamenných řad, ale i několik dřevěných interaktivních prvků, aby návštěva bavila i děti. Také jsme nechali vyrobit plastickou mapu řad. Prostor je nyní i mnohem útulnější. Dříve jsme v místnostech hodně bojovali s vlhkostí, nyní jsme udělali různá opatření, kterými se situace výrazně zlepšila,“ přibližuje starostka. Celkové náklady projektu byly zhruba milion korun, dotace činí 783 tisíc korun.
Markéta Hartlová