Foto

Zábradlí balkonu je nově ve světlém tónu.

 

Špatná akustika byl letitý problém, pomohla dotace

Ozvěnu ze sokolovny vyhnali

KNĚŽEVES. Ať už pořádal v kněževeské sokolovně kdokoli cokoli, vždy musel počítat s tím, že výsledný dojem nikdy nebude dokonalý. Mohl za to zvuk. Kvůli špatné akustice sálu byla hudba většinou přehlušená a muzikanti na pódiu se slyšeli v ozvěně. Teď už by mohli Kněževeští bez obav pozvat i symfonický orchestr. Akustiku sálu vyladila odborná firma různými opatřeními. A navíc. Jejich řešení je velmi elegantní. Sál tak vizuálně povýšil ze sportovního na kulturní.

„Velkou rekonstrukci sokolovny jsme dělali v roce 2001. O problémech s akustikou se tu mluví už desítky let, ale protože to bylo příliš nákladné, při velké rekonstrukci jsme je neřešili. Rozhodli jsme se, že to zkusíme samostatně. Nebýt dotace, nikdy bychom se do toho nepustili. Dva miliony jen na akustiku bychom z rozpočtu neuvolnili,“ říká starostka Eva Janotová. Projekt podpořila Místní akční skupina Rakovnicko, dotace z programu Leader, kterou městys na projekt získal, byla 1, 66 milionu korun.

Na projektu zlepšení akustiky začal městys pracovat v roce 2012, oslovil odbornou firmu, která provedla měření a navrhla opatření v podobě dřevěného obložení některých stěn a části stropu. Nejedná se však o obyčejné palubky. Obklad je zalamovaný a mezi vodorovně loženými prkny jsou mezery.

„Jsou to zhruba metrové díly, které se skládají k sobě. Není to jen dřevo, pod obkladem jsou polystyrénové desky, které zvuk tlumí. Dřevo je natřeno lazurou, takže je sice barevně tónované, ale nátěr nezakrývá jeho kresbu. Šedý odstín zvolil architekt. Tomu jsme pak přizpůsobili i výmalbu, která byla předtím laděna dožluta. Jiné je i dřevěné zábradlí balkonu. Kvůli šedému obložení jsme potřebovali prostor prosvětlit, takže architekt navrhl přetřít ho z tmavého do světlého odstínu,“ vysvětluje starostka. Výsledek je perfektní. Moderní prvky v historické budově nepůsobí nijak násilně, naopak do něj vnáší svěží vítr.

„Bylo to naše přání. Opatření se dají udělat různá, ale my jsme nechtěli nic, co by v interiéru nepůsobilo dobře. Samotné se mi výsledek moc líbí. Nedovedla jsem si představit, jak to bude vypadat. Když to teď vidím, jsem nadšená. Změnilo se i osvětlení. To předchozí bylo přizpůsobeno tomu, že sál sloužil především pro sport, dnes slouží hlavně ke společenským akcím. Nové osvětlení se tedy dá i ztlumovat, takže můžeme jeho intenzitu regulovat podle charakteru akce,“ popisuje starostka.

Akustika sálu byla opravdu velmi špatná. Když poprvé přišel do sokolovny odborník, který navrhoval opatření, a tleskl, jeho reakce byla: Ježíši, tady je několikanásobná ozvěna. „Zvukař se tu pokaždé dost zapotil a stejně se tu málokomu podařilo zvuk nějak sladit. Lidé si při akcích stěžovali, že je to moc hlučné, a kapelám se tu nikdy moc dobře nehrálo, protože zvuk se odrážel zpátky na pódium. Zajímavé je, že dobrý zvuk tu byl jen při divadlech. Z pódia bylo mluvené slovo slyšet výborně. Na druhou stranu, když jste mluvili ze sálu, například při schůzích, nepomohl ani mikrofon, jak se zvuk tříštil,“ říká starostka. V sokolovně se kromě zábav a plesů konají i výroční schůze spolků, některá jednání zastupitelstva, cvičení žen a v poslední době i divadelní představení.

Markéta Hartlová

« Zpět