Takhle to Na Cikánce vypadalo v dubnu, krátce po otevření.
Kvůli pivu v hospodě Na Cikánce se možná sejdou u soudu
Mušketýr, nebo Bakalář? Zavřeno!
KRUPÁ. Hospoda na Cikánce prý musí být buď zakletá nebo aspoň uhranutá. V poslední době se v ní vystřídalo snad osm nájemců, ale nikdo z nich se tu dlouho neohřál. Posledním v řadě byl Martin Skála, provozující několik restaurací v Praze a v Rakovníku Hájenku, Václava a vlakové nádraží. V současné době mu v Krupé běží tříměsíční výpovědní lhůta a hospoda je zavřená. S majitelem objektu, kterým je Tělovýchovná jednota Sokol Krupá, se nepohodl kvůli pivu.
„Když jsme se s panem Skálou bavili před uzavřením nájemní smlouvy, říkali jsme mu, že by bylo dobré, aby nám v hospodě nechal krušovické pivo. Chlapi jsou tady na něj zvyklí. Někteří z nich pracují nebo pracovali v Krušovicích, dostávali deputáty, takže Krušovice jsou u nás v oblibě. Bohužel, proběhlo to jenom v ústní rovině, do smlouvy jsme to nedávali. Jenže pan Skála točí ve všech svých hospodách Bakaláře, a tak ho nasadil i u nás, bohužel jako jediné pivo. A to se štamgastům nelíbilo, takže přestali chodit,“ vysvětluje předseda TJ Sokol Jiří Volráb.
Změna piva se prý negativně odrazila i na oslavě posvícení. „V Krupé držíme tři tradiční akce. Hasičský ples, posvícení a pouť. Jako sportovci děláme posvícení. Vloni jsme bohužel prodělali 5,5 tisíce korun. Na sál s kapacitou dvě stě lidí přišla jen asi padesátka a mám dojem, že to bylo i kvůli změně piva nebo to bylo možná součástí takových těch justů, co se tady kolem hospody dějí,“ míní Volráb.
Kvůli uzavřené hospodě se letos neuskuteční ani tradiční hasičský ples. „Jde hlavně o princip. Pít se dá samozřejmě každý pivo. Předposlední hostinský měl smlouvu s Gambrinusem, ale nechal tu i Krušovice. Dřív tu bejvala každý pátek hospoda plná, ale v poslední době to šlo dolů. Lidem vadí, že nemají možnost nijak ovlivnit, co se tu bude točit,“ přidává svůj názor Jiří Řezníček, bývalý šéf hasičů.
Provozovatel Martin Skála ale nechápe, proč by měl točit pivo, s jehož výrobcem nemá žádný smluvní vztah. „Mysleli jsme, že lidi ocení, když bude hospoda pěkně vypadat a když jim nabídneme dobré pivo za dobrou cenu. A to jsme udělali. Protože ve všech našich provozovnách točíme Bakaláře, zavedli jsme ho i na Krupé a většina lidí byla spokojená. Víte, aby mi starosta a jeho čtyři kamarádi říkali, jaké mám točit pivo, s tím jsem se ještě nikde nesetkal. Ale chtěli jsme udělat vstřícný krok a na jednu z akcí jsme vzali obě piva, aby si lidi mohli vybrat. Prodali jsme šest sudů Bakaláře a sud krušovického jsme ani nedotočili. A mít na vesnici nastálo dva druhy piva, to nefunguje a je to vždy na úkor kvality. Teď poslední kapkou byla obecní akce, na kterou jsme měli dodat guláše a pivo, ale nakonec to zase kvůli pivu uspořádali u konkurence, přestože naše nabídka byla výhodnější a v ceně jednoho piva se lišila o 10 Kč. Takže prý nakonec dostaneme výpověď s tříměsíční lhůtou. Předal jsem to právníkovi a budeme od majitele vymáhat zhruba 100 tisíc korun, které jsme tu investovali,“ uzavírá Martin Skála a předpokládá, že se spor povleče.
„Pan Skála je tvrdý podnikatel, takže asi narazila kosa na kámen. Paradoxní je, že to mám teď řešit já, když pivo vlastně skoro nepiju,“ krčí rameny předseda TJ Sokol Jiří Volráb.
Pavel Sklenička