Drogy zjistí policie nejčastěji u mladých, vede marihuana
Za rychlou jízdu zaplatilo 2861 řidičů
RAKOVNICKO. Doslova válku vyhlásila v minulém roce dopravní policie řidičům, kteří vyznávají rychlou jízdu. Právě nepřiměřená rychlost bývá nejčastější příčinou dopravních nehod, proto policisté loni strávili měřením s radarem celkem 1127 hodin, což bylo o 407 hodin více než v předchozím roce. Častější kontroly rychlosti jim umožnil nový radar. Kromě laserového má dopravní policie k dispozici i radar zabudovaný v civilním automobilu.
„Velmi se nám osvědčil. Díky tomu, že je v civilním vozidle, jsme při měření v utajení,“ říká Ladislav Heller, vedoucí rakovnického dopravního inspektorátu. Kvůli nedodržování rychlosti bylo v loňském roce pokutováno 2 669 řidičů (o 565 více než v roce 2012), na pokutách zaplatili 1 467 200 korun. Dalších 192 rychlých jízd musel řešit správní orgán. „Nárůst máme u všech přestupků, ale u rychlostí je nejvýraznější. Jinak byli řidiči nejčastěji pokutováni za technický stav vozidla (257 případů za rok), za nesprávný způsob jízdy (179), nepoužití pásů nebo autosedaček (169), nedání přednosti v jízdě (40) nebo nerespektování dopravního značení a světelné signalizace na železničním přejezdu. Tam je opět výrazný nárůst oproti předchozímu roku. V roce 2012 jsme měli za celý rok šestnáct případů, loni čtyřicet,“ říká Ladislav Heller.
Pokuty ale loni neplatili jen řidiči automobilů, prohřešků se dopustilo i deset motocyklistů, jeden chodec a tři cyklisté. Hlídky pokutovaly také 59 cizinců. Dále při kontrolách přistihly šedesát řidičů, kteří byli pod vlivem alkoholu, a patnáct, kteří měli pozitivní test na drogu. „Drogy nejčastěji zjišťujeme u mladých lidí. Nejvíce marihuanu a amfetamin. U marihuany slyšíme od řidičů nejčastější výmluvu, že sami nekouřili, pouze dým vdechovali pasivně. Jenže pasivní kouření by se při kontrole neprojevilo. Její uživatelé si také neuvědomují, že se drogy odbourávají podstatně pomaleji než alkohol. Marihuana se dá v těle zjistit i čtrnáct dní po požití,“ říká vedoucí inspektorátu.
I v letošním roce se bude dopravní policie snažit provádět silniční kontroly co nejčastěji. I když početně oslabila. Dvě policistky z hlídkové služby odešly na mateřskou dovolenou a zatím za ně inspektorát nemá náhradu. „I přesto se budeme snažit, abychom byli v ulicích co nejvíce. Veřejnost si možná říká, že nás není v Rakovníku vůbec vidět, ale my se snažíme nasazovat hlídky hlavně na nehodová místa a na silnice, kde nejvíce dochází k porušování rychlosti. Ale ani samotné město nezanedbáváme. Hlídky ve městě obsazujeme skupinou dopravních nehod. Pokud nemají nehodu, hlídkují nehodáři v Rakovníku. Daleko od města je vyslat nemůžeme, musejí být v dosahu pro případ nehody. Posíláme policisty i na pěší hlídky do centra, kde kontrolují parkování. A myslím, že v tomto směru by se měla mnohem více angažovat městská policie,“ uzavírá Ladislav Heller.
Markéta Hartlová