Podruhé se sál dr. Spalové proměnil v dílnu
Vánoce v muzeu s ISŠ
RAKOVNÍK. Přicházející vánoční svátky avizují i akce v Muzeu T.G.M. v Rakovníku. Poslední listopadový týden zde byl ve znamení akce Vánoce v muzeu a o první prosincový týden se zde uskutečnila soutěž o Nejkrásnější a nejchutnější vánočku.
Zatímco druhá jmenovaná akce patří k těm tradičním, první se zde konala teprve podruhé. Vánocemi to vonělo už na chodbě před sálem dr. Spalové, neboť zde studenti ISŠ Jesenice nabízeli k ochutnání i ke koupi vánoční a jiné pečivo. „Největší zájem je o medovník, to je taková klasika a pak o roládu, což je naše regionální potravina. Pak je zájem o linecké pečivo,“ prozrazují studentky Kateřina Kalašová a Kristýna Hermanová, které se podílely i na jejich výrobě.
Sál dr. Spalové se pak proměnil v dílnu, kde si příchozí mohli vyzkoušet řadu rukodělných technik tematicky souvisejících s Vánocemi. Jednou z nich bylo například zdobení perníčků, které si zkusily i děti ze školky, byť jejich zdobení bylo podstatně jednodušší, než to, co předváděla Jaroslava Malcová: „Děti si dělaly jednoduché kytičky a kolečka. Já mám motivy od paní mistrové, takže zdobím podle nich. Je to taková uklidňující práce,“ říká.
U dalšího stanoviště dělal Michal Bobek, jeden z mála mužů – cukrářů na ISŠ, rybičky z marcipánu. Dětem prý moc chutnaly. Sladkosti však nebyly tím jediným, co zde bylo po dva dny k mání. U zahradnice Zuzany Novákové si zájemci mohli sami či s její pomocí vyrobit adventní věnec na slaměném korpusu. „Navážou se na něj větvičky z douglasky a pak se zdobí svíčkami a různou přízdobou. Svíčky mohou být do podkovy, klasicky nebo tři a jedna zvlášť. Sama mám nejradši klasický červený věnec, ale jinak zdobím nabarvenými bílými, zlatými či stříbrnými větvičkami, buxusem, šiškou, skořicí nebo různými třpytivými přízdobami, hvězdičkami z drátů, které si sami děláme na praxi.“
Oba obory se pak spojily u stolku, kde vznikaly fantaskní přáníčka a obrázky. Petra Szmeková, a Irena Strychová zde pracovaly s voskovkami a se žehličkou, jíž na papír nanášely roztodivné barevné variace. „Do poloviny žehličky si dáme tři barvy voskovek, nejvíc používáme modrou, červenou a fialovou a pak je nanášíme na papír. Inspiraci našly paní vychovatelky na internetu, vybraly ty dvě nejšikovnější, tak tu jsme a předvádíme to,“ smějí se a dodávají, že je tato pro ně nezvyklá práce opravdu baví. Muzeum není jediným místem, kde je možné se s žáky ISŠ setkat. Jezdí i na Křivoklát, do Kněževsi či do Mariánské Týnice.
Lenka Pelcová