Nejen sportovní kroužky (na snímku mšecký florbalový tým při tréninku) a tělocvik by měly školáky donutit k pohybu. Projekt Pohyb a výživa je rozhýbá i o přestávkách.
Ve Mšeci otestují pilotní verzi projektu ministerstva školství
Děti rozhýbou o přestávkách
MŠEC. Až budou v příštím školním roce pobíhat děti ze ZŠ Mšec po školní chodbě a řvát: Gól!, nebudou se muset bát, že se vzápětí rozrazí dveře ředitelny a chodbou zazní hromování. Fotbal na chodbě, který by ještě před pár lety zřejmě skončil poznámkou v žákovské, se dnes posuzuje jinak. Důvod je ten, že dětem chybí pohyb. Proto hledá ministerstvo školství recept, jak děti rozhýbat i mimo hodiny tělocviku a hlavně nenucenou formou. Přišlo s projektem Pohyb a výživa, který se od příštího školního roku pilotně rozběhne ve třiceti školách v republice. Pokud se ujme a výsledky budou příznivé, začnou ho aplikovat do svých vzdělávacích programů i ostatní školy.
„Do projektu se přihlásilo hodně škol, my jsme měli štěstí, že nás vybrali mezi třicet pilotních. Od ledna se začneme věnovat přípravám, projekt se rozběhne od následujícího školního roku. Má dvě části. Jedna je zaměřena na zdravou výživu, druhá na pohyb,“ říká ředitelka ZŠ Mšec Lenka Pulcová. Zvláště výživová část bude opravdu oříšek. „Bez ohledu na projekt už se v naší škole snažíme každý den nabízet jedno zdravé jídlo, ale děti si stejně dávají spíše to druhé, tedy to takzvaně nezdravé. Od projektu si proto slibujeme hlavně to, že nám odborníci poradí, jak udělat, aby se i zdravá strava stala pro děti atraktivní, aby dobře vypadala a aby ji automaticky nebraly za něco nepoživatelného. Doufáme, že specialisté přijdou s nápady, jak například do dětí dostat luštěniny nebo čerstvou zeleninu, aniž bychom je museli nutit,“ říká zástupkyně ředitelky Šárka Vondrová.
Pohybová část projektu by měla být jednodušší, tedy alespoň u malých dětí, které většinou sportování baví. Projekt nepřinese rozšíření počtu hodin tělocviku, ale nabídne možnosti, jak školáky rozhýbat o přestávkách nebo v předmětech, kde je možné výuku provázat s pohybem, například v hudební výchově. „Projekt dá dětem recept na jednoduché pohybové aktivity, které mohou provádět o přestávkách. Například si zmuchlají z papíru míček a budou se jím trefovat do koše. Protože jsou děti soutěživé, zvláště ty malé, mohou si udělat i takovou malou ligu a výsledky vyhodnocovat. K pohybovým aktivitám mohou využívat nejen velké chodby, které tu máme, ale i zámecký park, upravenou zahradu před školou nebo v případě prvního stupně, který sídlí na zámku, i tělocvičnu,“ říká Lenka Pulcová.
Škola vyzkouší všechny navržené možnosti „přestávkových her“ v praxi a na závěr ministerstvu vyhodnotí, které jí připadají vhodné a které ne. Ať už kvůli bezpečnosti, nebo hluku, protože takový fotbal na školní chodbě se může zvrtnout v pěkně hlučný kotel. „Nad některé věci se asi budeme muset povznést. Ale od toho je to pilotní projekt, aby se projevily slabiny. Aktivity by měly být nenucené, děti si je budou organizovat samy, my jim jen doporučíme, jak na to,“ uzavírá Šárka Vondrová.
Markéta Hartlová