Děti si novou úpravu Samsonu velmi rychle oblíbily.
Galerie Samson Cafeé částečně mění svou tvář
Muzeum se otevírá dětem
RAKOVNÍK. Pokud jste v uplynulém týdnu zavítali do Galerie Samson Cafeé, nemohli jste si nepovšimnout mnohých změn. Přímo proti dveřím je zcela volný výklenek, zadní prostora je prosvětlená díky světlému linoleu a místa kavárenských stolků zaujaly dětské stolečky. Důvod je prostý, tato část Muzea T.G.M. se změnila v „Dětské muzeum“, takže prostory byly přizpůsobeny dětem – nechybí místo na kočárky a přibyl i přebalovací pult.
„Dospělé odtud nechceme vyhánět, původní koncepce Samsonu zůstane zachována,“ říká ředitelka muzea Magdalena Elsnicová-Mikesková. „Takže se tu mohou scházet všichni, kteří na to byli zvyklí. Pouze tu vznikl multifunkční prostor, který je mnohem více zaměřený na děti. Mohou sem chodit školy, školky i maminky s dětmi.“
Projekt, který by nevznikl bez finanční podpory Procter & Gamble Rakona, kopíruje evropský či světový trend muzejnictví, jenž se snaží přiblížit muzea těm nejmenším. „Proto jsme projekt nazvali Dětské muzeum. Chceme, aby se dále vyvíjel, zatím jsou tu připraveny dílny, ale do budoucna počítáme i s trvalejšími programy. Na příští rok jsme už vyhlásili téma, kterým budou Báje a pověsti starého Rakovníka, takže dobře využijeme tento středověký prostor,“ pokračuje ředitelka muzea.
I nadále bude Samson využíván jako výstavní prostor, pouze se poněkud změní zaměření výstav. „Chceme sem brát více výtvarníků a umělců, kteří budou zaměřeni spíše na děti. Budeme po nich chtít, aby vždy alespoň jedno dílo přizpůsobili aktuálnímu tématu. K němu se pak bude vztahovat i nějaký workshop či program pro děti. Postupem doby bychom chtěli začít i se stálými dílnami pro veřejnost,“ uzavírá Magdalena Elsnicová-Mikesková.
Pravidelné dílny i práci s dětmi z mateřských či základních škol má na starosti lektorka muzea Jana Paulová. „Dílny jsme museli přizpůsobit jak malým, tak větším dětem a pochopitelně i dospělým zájemcům, takže jsme si pomůcky rozdělili do několika bedýnek. V nich jsou pomůcky, jež mohou příchozí využívat samostatně bez naší pomoci. Mezi nejjednodušší patří výroba papírových rybiček, která zaujala už během pondělní vernisáže,“ přibližuje. Vedle papíru zabodoval během vernisáže i keraplast, z něhož si možná trochu paradoxně vyráběli dospělí smajlíky.
„V předvánočním období počítáme například s výrobou papírových řetězů, které známe ze svého dětství. Připravili jsme i malé loutkové divadlo a počítáme s tím, že s dětmi budeme vytvářet i nové loutky,“ dodává Jana Paulová, která stojí za většinou námětů k tvoření. Pokud do Samsona zavítá rodič s dítětem, mohou tu tvořit samostatně. Pokud přijde školka, nějaká větší skupinka dětí či kurz, bude se jim věnovat právě ona. Termíny pravidelných kurzů pro veřejnost zatím stanoveny nejsou, ale budou prý známy co nejdříve. Náměty i samostatné činnosti se budou obměňovat tak, aby, když sem děti přijdou, mohly objevovat nové a nové věci.
Lenka Pelcová