82letou historii posádky symbolicky ukončil slavnostní nástup
Vojáci se rozloučili s Rakovníkem
RAKOVNÍK. Ještě několik týdnů budete v Rakovníku potkávat příslušníky 152. ženijního praporu a samostatné záchranné roty. I když bude útvar zrušen k poslednímu dni letošního roku, oficiální rozloučení už mají vojáci za sebou. Slavnostní sbohem dali městu při nástupu na Husově náměstí, který se konal ke Dni válečných veteránů, tedy 11. 11. úderem jedenácté hodiny.
Stejný obrázek jako v pondělí dopoledne už se Rakovničanům zřejmě nikdy nenaskytne. Na náměstí se seřadilo několik desítek mužů a žen v uniformách, zněly vojenské rozkazy, hrála Ústřední hudba Armády České republiky, byly vynášeny všechny prapory ženijní brigády a předávány pamětní medaile. Bojový prapor útvaru byl předán zástupcům Vojenského historického ústavu. Významnou událost si nenechaly ujít davy lidí.
„Tento nástup je tak trochu hořký, protože jeden z důvodů, pro který jsme tady, je ukončení činnosti rakovnické posádky, a to po více než osmdesáti letech. Vidím, že někteří jste z toho smutní a věřte, že s vámi soucítím,“ řekl při svém proslovu velitel pozemních sil Ján Gurník a zmínil, že kromě 152. ženijního praporu a samostatné záchranné roty bude letos zrušeno i Velitelství společných sil v Olomouci, základna v Přerově a 104. zabezpečovací prapor Olomouc. Důvodem jsou rozpočtové škrty. „Rozpočet, který byl vyčleněn pro příští rok, je o padesát procent nižší, než byl před deseti lety. Za takovýchto podmínek není možné udržet stejné početní stavy,“ vysvětlil Ján Gurník a směrem k občanům Rakovníka pronesl: „Dovolte, abych vás ujistil, že i když vojáci z vašeho města odejdou, bude armáda stále připravena zde pomoci, kdykoli to bude zapotřebí.“ Na závěr projevu celému městu poděkoval, že se do poslední chvíle snažilo za své vojáky bít a zánik posádky zvrátit.
Během nástupu také zaznělo, že ze zhruba čtyř stovek rakovnických vojáků bude 350 sloužit v jiných posádkách. „Osmdesátidvouletá historie zdejší vojenské posádky představovala širokou škálu úkolů, které útvary plnily. Nedá mi nezmínit alespoň dva mezníky. Tento rok, kdy se opětovně projevily záplavy, zdejší záchranáři i ženisté prokázali, že jsou profesionálové, kteří ovládají svěřenou techniku a poradí si s úkoly, které před ně byly postaveny. Druhým mezníkem, který nás čeká, je ukončení činnosti posádky Rakovník,“ řekl mimo jiné velitel 152. ženijního praporu Miroslav Horáček a poděkoval všem svým kolegům za jejich dosavadní práci a výsledky: „Všem vám děkuji, bylo mi ctí s vámi sloužit.“
Rakovnická kasárna osiří poprvé od roku 1931. Prvními vojáky, kteří zde sloužili, byli příslušníci 301. pluku těžkého dělostřelectva. Za druhé světové války bylo do Rakovníka umístěno velitelství 2. praporu tzv. vládního vojska, jeho roty a zabezpečovací jednotky. V rámci tohoto praporu působila i 50členná hudba. Dělostřelci v kasárnách působili až do roku 1958, kdy se začala psát 36letá historie tankového pluku. Ten byl zrušen v roce 1994 a vystřídali ho vojenští záchranáři a následně ženisté.
Markéta Hartlová