Lentilky se úspěšně kvalifikovaly na mistrovství světa
Oslaví dvacítku účastí?
RAKOVNÍK. V příštím roce slaví Lentilky dvacet let. Toto kulaté jubileum a úctyhodnou dobu trvání by chtěly završit účastí na mistrovství světa v country tancích. To se koná poměrně blízko v Německu, což je poměrně dobrá konstelace.
Před několika dny se Lentilky vrátily z Czech open v Písku, což je kvalifikační soutěž na mistrovství světa. „Byli jsme si tam vytancovat potřebné body, což se nám podařilo. Ono to nebylo až tak těžké, protože v dětských kategoriích, kde se pohybujeme, byly jen čtyři týmy z Čech a Slovenska. Odvezli jsme si první místo, máme i řadu nominací pro jednotlivce a páry. V dětské kategorii byly celé stupně vítězů naše, v teenagerech jsme byli na dvou postupových místech. U malých máme děti na horní věkové hranici, ve starších jsme zase na dolní,“ popisuje vedoucí Lentilek Jiří „Chobot“ Pšenčný.
Označení country tance prý však není zcela přesné, protože mistrovství se týká pouze line dance. Navíc tato soutěž funguje jinak než české – týmové – šampionáty. Vedle týmů zde probíhají i soutěže párů a jednotlivců. Ty mají každý rok předepsané choreografie a probíhají podobně jako soutěže ve standardních tancích. „Vždy je snaha o to, aby tam bylo něco z čistého country, něco z moderny, jako je hiphop či funky, i ze standardních tanců. V line dance se dnes tancuje úplně na všechno, takže tady je to jakýsi průřez. Dětem vždy vyberou tři tance, vyšší kategorie jich mají třeba pět nebo sedm,“ pokračuje.
Mistrovství světa je podle něho obrovský stroj na peníze. Kvalifikace je postavena tak, aby závodníci co nejvíce cestovali po Evropě a dalších kontinentech. Lentilky však mají tu výhodu, že se pořadatelům líbí, takže jim letos stačila účast jen na jedné kvalifikaci a navíc se pro ně snaží vymyslet nějaké lepší podmínky i v případě startovného. Někteří jednotlivci dokonce dostali osobní poukázky, aby jeli zadarmo na další kvalifikaci do Rakouska či pobaltských zemí. „U nich jsou country tance těžce individuální věcí a na naši práci s dětmi koukají jako na holé skřivánky, stejně jako na choreografie pro šestnáct tanečníků,“ vysvětluje Chobot.
Samy choreografie na mistrovství světa mají trochu jiný formát než ty pro český mistrák. Lentilky v podstatě slepily dohromady dvě vystoupení – moderní country a klasický line dance. Rozdílná je i délka – místo obvyklých tří minut je zde maximum sedm. V podstatě se dá říci, že se všemi záludnostmi choreografickými a organizačními se Lentilky dokáží poprat, jediné, co jim chybí, jsou tradičně finance. „Stále je to o penězích. Naše vystoupení jsou týmová, takže musí jet všichni. Navíc mistrovství světa je už v lednu – brzo po Vánocích – tak nevím, jak přesvědčíme rodiče, aby do toho šli. Vzhledem k termínu nemůžeme počítat ani s grantovou podporou. Přitom jen doprava vychází na 80 tisíc. Takže teď budeme shánět peníze, abychom mohli v lednu vyrazit. Pak nás ještě čeká pořádání republikového mistráku v Rakovníku a v září oslavy dvaceti let Lentilek. Jestli příští rok přežijeme, bude to zázrak. Ale bylo by to krásné završení dvaceti let,“ uzavírá Jiří Pšenčný.
Lenka Pelcová