Jiné povahy a zájmy – uvádějí manželé v krizi nejčastěji
S podzimem přibývá rozvodů
RAKOVNÍK. Podzim je období, kdy mají rozvodoví soudci nejvíce práce. Podzim a také období po vánočních svátcích. Letní dovolené a Vánoce totiž bývají pro manželství, kterým to neklape, poslední zkouškou, zda má smysl svazek udržet. Pokud i tato poslední snaha selže, končí manželé u soudu. To je jeden ze zajímavých poznatků, o něž se při mezioborovém setkání v rakovnickém centru psychologicko-sociálního poradenství podělila soudkyně Jaroslava Lajpertová.
Vzhledem k tomu, že podzim je obdobím největšího náporu žádostí o rozvod, dá se už teď očekávat, že bude letos u rakovnického soudu rozvedeno více dvojic než loni. Za loňský rok jich bylo 158, letos jen za prvních osm měsíců již 138. Mnohem častěji podávají žádost o rozvod ženy. Zhruba polovina rozvedených manželství je bezdětných a vesměs jsou pro rozvod rozhodnuti oba.
„I druhý z manželů už je ve chvíli, kdy partner podá žádost o rozvod, se situací smířen. V každém rozvodu se ale přesto snažím manžele nejprve směrovat na manželskou poradnu s tím, zda se přeci jen nechtějí pokusit manželství zachránit. Někdo přijde s tím, že už v poradně byl, někdo s tím, že partner do poradny jít odmítá, protože je to pod jeho úroveň. Někteří rovnou řeknou, že si nemyslí, že by to mělo cenu,“ říká Jaroslava Lajprtová.
A jaké jsou nejčastější důvody rozvratu manželství? Podle soudkyně je to stále stejné. Nejčastěji manželé uvádějí rozdíl povah a zájmů. „Co se týče sexu, tak kvůli němu se dnes lidé nerozvádějí. Občas se jako důvody objevuje zlé nakládání, nezájem o rodinu, alkohol nebo nevěra. V těchto příčinách častěji figurují jako viníci muži,“ přibližuje Jaroslava Lajprtová.
V dnešní době se spousta párů rozvádí tzv. dohodou. Předem se dohodnou, kdo se postará o výchovu a výživu dítěte, jak bude rozdělen společný majetek a zašlou veškeré dokumenty soudu s žádostí, aby rozhodl bez jednání. Soud pak zašle manželům rozvodový rozsudek, aniž by museli předstoupit před soudce.
V naprosté většině manželství, kde jsou děti, jsou po rozvodu svěřeny do péče matce. V minulém roce bylo jen šest případů, kdy dostal dítě do péče otec. Letos (za prvních osm měsíců roku) zatím jen čtyři. I na našem malém okrese jsou případy, kdy je dítě svěřeno do střídavé péče. „Loni jsme do péče obou rodičů svěřili dítě ve čtyřech případech, letos do konce srpna už v šesti. Pokud rodiče s tímto návrhem přijdou, jsou rozumní, žijí ve stejném městě a pro dítě to nebude znamenat změnu školy a kamarádů, není důvod, proč by to nešlo. I když si nemyslím, že je to pro dítě to nejlepší řešení. Kdysi jsem střídavou péči hodně podporovala a lidem ji doporučovala, ale dnes už jsem jiného názoru. Pro dítě je nesmírně těžké, když týden bydlí na jednom místě a další na jiném. U každého z rodičů jsou jiné návyky, jiné způsoby ukládání věcí, jiná pravidla usínání nebo jídla. Dítě pak neví, kde má vlastně domov,“ uzavírá soudkyně.
Markéta Hartlová