Je otázkou, jak přežijí koně v Rousínově zimu.
Jaký bude další osud rousínovských koní?
Město na koně nemá finance
ROUSÍNOV/RAKOVNÍK. Již několikrát jsme vás informovali o případu rousínovských koní. Krajská veterinární správa dala podnět na náhradní péči, která spadá do kompetence obcí s rozšířenou působností. Podívejme se tedy tentokrát na tuto problematiku pohledem města Rakovníka, které by podle mnohých mělo konat. Zatím však stále vyčkává.
Mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová vysvětluje, že město nemůže nijak zasáhnout, protože bylo podáno trestní oznámení. „KVS dala podnět na Policii ČR k prošetření, zda nedošlo k týrání zvířat, což je trestný čin. A vzhledem k tomu, že trestný čin má přednost před přestupkem, čekáme na to, jak toto šetření dopadne. Dlouhodobě upozorňujeme (podobně jako další obce, které musely podobnou záležitost řešit) na nedokonalosti legislativy v oblasti financování péče za odebraná zvířata.“
Informaci, která se objevila v MF Dnes, že by se suma za náhradní péči mohla vyšplhat až do milionů, však poněkud upřesňuje: „Šlo pouze o hrubý odhad. Ale když vezmete v úvahu, že na farmě je pětašedesát (podle někoho dokonce osmdesát) koní v zuboženém stavu, půjde rozhodně částka za péči do statisíců a mohla by se vyšplhat až na několik milionů. Záleželo by hodně na tom, jak dlouho by řízení probíhalo a zda by došlo k odvolání, případně k soudu. Budeme jen rádi, zda bude náš postup prošetřován, protože snad se konečně někdo začne zabývat nedokonalou legislativou.“
To, že legislativa není dořešena finančně ani metodicky, potvrzuje i vedoucí odboru životního prostředí Alena Škoudlínová. „My, jako obec s rozšířenou působností, sice koně můžeme dát do náhradní péče, ale není to naše zákonná povinnost. V každém případě musí být takové rozhodnutí kryto finančními prostředky, což v současnosti není. Na tento problém dlouhodobě upozorňujeme nadřízené orgány a státní veterinární správu, bohužel marně. Je pravda, že po třech měsících od vydání rozhodnutí může odebraná věc propadnout státu, ale pouze v případě, že chovatel je vlastník. Což v tomto případě vzhledem k chybějícím dokladům není dosud zřejmé. Veterinární správa sice dala podnět k umístění koní do náhradní péče, ale v návrhu nebyly všechny potřebné údaje. Rozhodnutí o propadnutí týraných zvířat státu nelze vydat, neboť je nutné vyčkat na výsledky šetření policie.“
Rakovník je ve spojení s obcí Černošice, kde před časem odebrali majiteli čtyři hříbata a péče o ně vyšla za měsíc a půl na zhruba padesát tisíc. „My jsme již před časem vyměřili majiteli vysokou pokutu, ale ta dodnes nebyla nezaplacena. Je tedy velmi nejisté (i vzhledem k jeho dalším dluhům), pokud bychom týraná zvířata uložili do náhradní péče, že se příslušná suma vrátí do rozpočtu radnice. Na tuto činnost není příspěvek na výkon přenesené působnosti od státu zasílán, takže město nemá na náhradní péči finance. Problematice týrání zvířat by měla být věnována větší pozornost už při tvorbě legislativy. Krajský úřad může správní řízení převzít,“ uzavírá Alena Škoudlínová.
Lenka Pelcová