Vitariánská svatba v Čechově mlýně

ŠLOVICE. Čechův mlýn a Elektroskanzen ve Šlovicích už zažil spoustu oslav, ovšem takovou, jako v sobotu 24. srpna ,ještě ne. Konala se tu svatba majitelova syna Petra Čecha ml. Svatba to nebyla ledajaká. Nejenže byla mezinárodní, ale navíc ještě vitariánská. Novomanželé totiž vyznávají netradiční životní styl, proto se při svatební hostině podávalo jen exotické ovoce nebo zelenina v různých formách úpravy (ovšem nikoli tepelných) a nealkoholické nápoje.

Petr Čech ml. a Alexandra Elizabeth, která je Švédka, spolu žijí v Dánsku. Na svatbu se tak sjeli hosté ze tří zemí (vlastně čtyř, jelikož mezi hosty byl i Albrecht prinz von Croÿ s přítelkyní, kteří žijí v Německu). Kvůli mezinárodnosti dvojice by musel být u obřadu přítomný překladatel, proto se Petr s Alexandrou oficiálně oddali mimo Šlovice a svatbu ve mlýně tak mohli pojmout přesně podle svých představ. Nevěstu do mlýna přivezl veteránský automobil, poté se všichni vydali za zvuku akordeonu do zdejších Lurd (léčivé místo v blízkosti Čechova mlýna), kde si novomanželé řekli ano pod květinovou bránou. Při obřadu zazněla i píseň z havajských ostrovů, při níž si vyměnili květinové havajské věnce. Zpět do mlýna pak všechny svatebčany vyprovázel akordeon švédským svatebním pochodem.

Hostinu, která následovala, zřejmě nikdo z přítomných dosud nezažil. Petr s Alexandrou jsou vitariáni, a tak hostinu zaměřili tímto směrem. Vitariáni jedí jen tepelně neupravené potraviny, zejména ovoce, zeleninu, ořechy, semena a naklíčené obilí a luštěniny, což je pro většinu lidí nepředstavitelné. Přesto se dá i tímto způsobem udělat pestrá hostina, která není ochuzena ani o svatební dort nebo chlebíčky, byť na hony vzdálené těm, které známe.

„V ničem nenajdete mléko a laktózu a už vůbec ne maso. Chipsy a krekry jsou z červené řepy nebo cibule. Dresingy a pomazánky jsou na bázi oříšků a semínek a to, co vypadá jako karbanátky, je z paraořechů a rajčat. Ve velkých miskách je rozmixované ovoce,“ popisovala svatebčanům majitelka firmy Lifefood, která hostinu ve stylu raw food, což je tepelně neupravená strava, zajišťovala.

Další exkurzi do stravování vitariánů už si řídili sami novomanželé. Z Thajska si nechali přivézt velké bedny plné tamního ovoce a při hostině probíhala jejich ochutnávka. Asi jediné, co byli svatebčané schopni pojmenovat, bylo mango. U ostatního si ale nemuseli zbytečně lámat hlavu s názvem, Petr Čech ml. jim všechno ovoce popsal a poradil, jak se konzumuje. Největší zajímavostí byl durian, kterému ale přišel na chuť málokdo. „Durian je speciální ovoce. Velice zapáchá, takže je v Thajsku zakázáno nosit ho do hotelů nebo letadla. Když se ale přes tu vůni přenesete, má to vyloženě lahodnou chuť. Chutná jako přírodní vanilkový koláč, ovšem s cibulí,“ popsal Petr Čech mladší.

Bedny s thajským ovocem nyní budou do Čechova mlýna putovat pravidelně. Novomanželé totiž plánují, že se sem z Dánska odstěhují. „Už jsem nedoufal, že náš rod bude ve mlýně pokračovat. Vypadalo to, že ho synové budou řídit z Dánska a Prahy na dálku. Jsem moc rád, že se dal můj syn dohromady s Alex, která, když se sem přijela podívat, rozhodla, že budou žít tady u nás. Touto svatbou je tedy na mlýně odstartována výměna stráží a já jen doufám, že bude pozvolná, a nepůjdu hned tak ke dnu,“ řekl s úsměvem Petr Čech starší.

Markéta Hartlová

« Zpět