Labutě nekrmte, odejdou samy
RAKOVNÍK. Kdo zavítal na Tyršovo koupaliště, nepřehlédl párek labutí s třemi mladými. Bílá rodinka pohupující se na vlnách dotváří kolorit vodní plochy, současně působí vrásky na čele provozovatele areálu.
Ptáci také vylezou na břeh, a když se k nim někdo přiblíží, zlověstně syčí. „Bojím se o bezpečnost návštěvníků, hlavně dětí. Kromě toho výkaly znečišťují pláž koupaliště,“ stěžuje si Miroslav Polcar. O pomoc při řešení „labutího“ problému požádal město.
„Volali jsme na středisko pro ochranu ptactva Aves, ti se ale zabývají jen péči o poraněné chráněné druhy ptactva. Nepochodili jsme ani u rakovnických ornitologů, kteří se zaměřují jen na sledování ptáků. Rozhodnutí, co s labutěmi, bude na CHKO Křivoklátsko, kam Tyršovo koupaliště zasahuje,“ říká Alena Škoudlínová z odboru životního prostředí města.
Na postup Správy CHKO Křivoklátsko jsme se zeptali zoologa Karla Lankaše. Situaci v Rakovníku nevidí dramaticky. Tuší, že labutím se na koupališti líbí, protože je tam lidé krmí. „Děje se tak běžně i v Praze, ale neslyšel jsem, že by taková labuť někoho napadla. Koupaliště je přírodní plocha a ptákům sem nemůžeme zakazovat vstup. Když lidé přestanou s krmením, ruch na koupališti nebude labutím příjemný a možná odejdou samy,“ naznačuje zoolog.
Labutě, stejně jako ostatní ptáci v přírodě, jsou chráněné zákonem a rozhodně se jich nelze zbavit zastřelením, ani násilným přestěhováním.
„Nechám vyrobit cedule, aby lidi labutě nekrmili. Na exkrementy si vezmu lopatku a kyblík,“ je smířen s řešením provozovatel koupaliště. Uvidíme, jestli při letošní sezóně zvítězí počet koupajících se nad ušlechtilými ptáky.
Sláva Vaic