Radek Jelínek
Jak vnímáte nový ostrůvek u osvěťáku?
Otázka pro Radka Jelínka, učitele autoškoly
RAKOVNÍK (lep). Jako jednoznačné pozitivum, a to z několika hledisek. Jednak zákon stanoví šířku přechodů, která by dnes neměla být delší než sedm metrů v ose vozovky, čili 3,5 metru na jeden jízdní pruh. Což předtím přechod u soudu nesplňoval, i když se tento problém neřeší zpětně.
Pochopitelně z pohledu řidiče autobusu, jak je to popsané v minulém vydání Raportu, je najíždění do takto omezeného prostoru vždy těžké vzhledem k rozvoru náprav. Sám jezdím s autobusem na zájezdy. Minulý týden jsem jel od kolonády v Mariánských Lázních na Vary, a tam je asi patnáct ostrůvků. Všude se ty komunikace takhle rozdělily.
Z pohledu řidiče osobního auta je ostrůvek výhodou, i když je pravda, že řadě lidí asi bude chvíli trvat, než se s ním sžijí. Řidič si díky němu může hlídat pouze svůj pruh a nemusí koukat až tak doleva. Dnes je v zákoně uvedeno, že řidič nesmí chodce na přechodu ohrozit ani omezit (dříve musel umožnit nerušené přejití v celé šířce přechodu). Výhodou je ostrůvek i pro chodce, který má kde zastavit. Ale když je na ostrůvku, má pochopitelně povinnost znovu se rozhlédnout.