
Na „cvrkot“ v kuchyni dohlížejí při závěrečných zkouškách mistři odborného výcviku.
Raport byl hostem praktických zkoušek kuchařů a číšníků
Většina učňů chce maturitu
RAKOVNÍK. Závěrečné zkoušky jsou bezesporu důležitým mezníkem v životě každého učně. Nejinak tomu bylo i v případě žáků oboru kuchař – číšník Integrované střední školy na Jirkově. Týdeník Raport byl tradičně pozván na jejich praktickou část. A tak jsme navštívili ve čtvrtek 6. června školní jídelnu, kde právě zkoušky probíhaly.
„Celkem zkoušky skládá 23 žáků 3. ročníku. Písemnou a část praktické už mají za sebou. Teď budou servírovat hostům pokrmy, které připravili. Ústní zkouška je čeká 17. června,“ seznamuje nás s průběhem zkoušek mistr odborného výcviku Daniel Kotek. Ten spolu s učitelkou Miroslavou Růžičkovou „na place“ dohlíží, aby vše bylo tak, jak má být, a zároveň jednotlivé žáky hodnotí. Když přicházíme do jídelny, je již uvařeno a učňové se právě chystají jídla servírovat. Do jídelny docházejí studenti a pedagogové školy a také zaměstnanci firem, které v objektu na Jirkově sídlí. „Samozřejmě dnes naši žáci neobsluhují poprvé. Všichni část své praxe během tří let studia absolvovali tady,“ vysvětluje Miroslava Růžičková s tím, že ve školní jídelně je obsluha hostů běžná. Tedy žádné fronty s tácky u okénka, ale vše pěkně, jako v běžné restauraci.
Jak se záhy dozvídám, dnes se (pod dohledem zkušených mistrů) o jídla postarala šestice třeťáků – Václav Brodňan, Kristýna Hůlová, Hana Lódlová, Jitka Poncetová, Kristýna Valdová a Veronika Vodrážková. Požádám o jídelní lístek, abych věděl, jaké menu žáci nabízejí. Jako předkrm italské rizoto. Polévky jsou dvě – hovězí vývar s vaječným svitkem nebo žampionová. Hlavní jídla dokonce čtyři – hovězí špalíček à la bažant s bramborovým knedlíkem a špenátem, pečené kuře v cibuli a šťouchané brambory, zapečené těstoviny s uzeným masem a okurkovým salátem a Segedinský guláš s houskovým knedlíkem. Jako moučník jablečná roláda. Vybral jsem si hovězí vývar a zapečené těstoviny.
Vyzvídám u Daniela Kotka, jak praktická část zkoušky probíhá. „Včera si každý vylosoval, co bude vařit a hned si jídlo nanormoval. Dneska ráno všichni nastoupili do kuchyně a začali vařit. A teď se kuchaři přemění na číšníky a budou obsluhovat,“ vysvětluje mistr odborného výcviku.
Sotva usednu ke stolu, už dvojice žáků přináší předkrm a po něm další dvojice polévku. Někteří se k obsluhování stavějí šikovněji, na jiných je přeci jenom znát tréma. Ono obsluhovat stůl, kde sedí ředitel školy a jeho zástupce, představitel Středočeského kraje a další pozvaní hosté, není právě jednoduché. Dostávám zapečené těstoviny a k tomu požádám o nealkoholické pivo. Mé přání je bleskově splněno.
„Letošní žáci jsou šikovní, většina z nich se hlásí na nástavbu, takže kromě výučního listu získají i maturitní vysvědčení,“ informuje mě Miroslava Růžičková. Žádám ji, aby vyřídila kuchaři, který vařil těstoviny (byl to prý Václav Brodňan), že byly velmi chutné. Přesně pro můj jazýček. Mám rád jídla, která nemusím na talíři dochucovat. Jak vidno, učňové, kteří dnes své studium uzavírali, ve škole tři roky nezaháleli.
A tak byla na místě slova vedoucího odboru školství, mládeže a sportu Středočeského krajského úřadu Pavla Schneidera: „Kraj ISŠ na Jirkově podporuje, má velký zájem na tom, aby v systému vzdělávání učňů působila i v budoucnu. Chtěl bych jménem jejího zřizovatele poděkovat řediteli Karlu Menclovi i ostatním učitelům, že dělají všechno pro to, aby škola nejen rostla do krásy, ale také aby se v ní rozšiřovala nabídka učebních a studijních oborů.“
Tomáš Bednařík