
Kuchařky luženské základní školy při vydávání obědů pár dní předtím, než byla zahájena kompletní rekonstrukce kuchyně.
Díky tepelným čerpadlům už nebude na černé listině znečišťovatelů
Do školy investují 28 milionů
LUŽNÁ. Tak velkou investici, jakou v současnosti prochází, budova Základní školy v Lužné dosud nepamatuje. Až bude v příštím roce slavit výročí 100 let, rozhodně bude mít čím se chlubit. Škola bude mít nové ekologické vytápění, nová okna i fasádu, bude zateplená a navíc bude vařit v moderní kuchyni.
K oběma velkým investicím (s celkovými náklady kolem 28 milionů korun) obec dohnaly současné normy a také potřeba úspor, protože náklady za energie byly příliš vysoké. Na změnu vytápění a zateplení školy získala obec dotaci, rekonstrukci kuchyně musí financovat ze svého. „Chtěli jsme na kuchyni podat žádost o dotaci do Fondu rozvoje obcí a měst, jenže kraj ho letos nevyhlásil. A jiný vhodný fond jsme bohužel nenašli. Kdybychom kuchyni nezrekonstruovali, tak by ji hygiena zavřela. Další výjimku už bychom nedostali,“ vysvětluje starosta Václav Kejla. Obec si tedy musela vzít desetimilionový úvěr.
Rekonstrukce kuchyně začala už v polovině května. Děti (a senioři, pro něž školní kuchyně také vyvařuje) ale nezůstaly o hladu. Až do konce roku se do školy dováží obědy z Rako 3, a aby bylo ve škole strávníků co nejméně (k výdeji se totiž využívá školní kuchyňka, která není příliš velká), odjelo několik tříd na školu v přírodě.
„O rekonstrukci jsme věděli s dostatečným předstihem, takže jsme se podle toho mohli zařídit a přizpůsobit se. Jsme rádi, že bude kuchyně nová, funkční, provoz se zjednoduší a dětem bude asi i více chutnat,“ říká zástupkyně ředitelky Dita Havlíčková. Radost mají i samotné kuchařky, i když se nových technologií z počátku trochu obávaly. „Největší změnou bude, že budeme používat konvektomat. S ním zatím nemáme zkušenosti, takže jsme z toho měly trochu strach. Byly jsme se ale s kuchařkami podívat v Rakovníku v nové jídelně, a to nás přesvědčilo, že s nimi bude vaření jednodušší. Zkrátí se doba přípravy jídel. Takže se nakonec na moderní vybavení těšíme,“ říká vedoucí školní kuchyně Petra Vitnerová. Stejně jako v rakovnické jídelně budou strávníci používat čipy. Kuchyně vaří kolem 300 obědů denně. Náklady na její rekonstrukci jsou necelých sedm milionů korun, samotné vybavení vychází na 2,5 milionu. Hotovo musí být do srpna, aby se v září mohlo začít vařit.
Druhá velká investice za zhruba 21 milionů korun má termín dokončení až koncem roku. Zasáhne tedy i do několika měsíců vyučování. „Práce se budou s výukou koordinovat. Firma bude postupovat po jednotlivých učebnách, takže se třídy budou učit tam, kde se ještě nezačalo, nebo už je hotovo. Ve škole jsou volné učebny, takže s přemísťováním nebude problém,“ popisuje starosta.
Na změnu systému vytápění a zateplení školy poskytne Státní fond životního prostředí dotaci ve výši 14 milionů korun. Minulý týden už si stavbu převzala firma, která vyhrála výběrové řízení. „Na celé budově budou vyměněna okna, zateplí se všechny stropy a u přístavby a tělocvičny, které nemají žádnou zdobnou fasádu, i celý plášť. V celé škole se vymění radiátory a rozvody topení a instalují se tepelná čerpadla systému voda-vzduch. Z auditu vyšlo, že čerpadel potřebujeme šest,“ vysvětluje starosta.
Díky tepelným čerpadlům zmizí luženská škola z černé listiny největších znečišťovatelů ovzduší na okrese a také díky nim dojde k poklesu nákladů na vytápění. „To bude pro nás obrovským přínosem. Zatím jsme školu vytápěli uhlím, a tak počítáme, že bude úspora výrazná. Jinak samozřejmě máme z tak velké rekonstrukce trochu obavy, protože bude zasahovat do období školního roku, ale doufáme, že vše bez komplikací zvládneme,“ uzavírá zástupkyně ředitelky.
Markéta Hartlová