Déšť způsobil škody či problémy na 1600 ha orné půdy

Traktory zapadávají v polích

RAKOVNICKO. Po povodních sčítají škody také zemědělci. Takové problémy jako v oblastech, kde byla pole komplet zatopená, sice nemají, ale i prudké přívalové deště a rozvodněné potoky způsobily podnikům komplikace a škody. Na Rakovnicku bylo zaplaveno či zamokřeno kolem 1600 hektarů orné půdy, z toho 400 ha luk a pastvin. Voda stojí také ve chmelnicích, kde jsou škody na 120 hektarech.

„Největší ztráty jsou v místech, kde se rozvodnily potoky a byla zaplavena pole. Tam jsou škody přímé, protože porosty jsou polehlé a podmáčené. Škody na jařinách jsou veliké. Zvláště na máku a jarních ječmenech, který je zesláblý, má málo vzduchu a špatně odnožuje. Dobře na tom není ani kukuřice nebo chmel,“ popisuje škody Jaroslav Mikoláš, předseda rakovnické okresní agrární komory.

Ozimy podle něj výrazně poškozené nejsou, ale bude hodně záležet na dalším průběhu počasí, protože na některých místech stále stojí ve vodě. „Mohly by začít uhnívat kořeny a plodiny předčasně dozrávat, přičemž by výnosy byly nižší. Kde je hlína nasáklá vodou, udělá se při vysokých teplotách vlhké klima, které je ideální pro vznik houbových chorob. Hrozí zejména na řepce a pšenici. Navíc dlouhodobé srážky mohly vyplavit živiny, takže je možné, že plodiny, které vypadaly před časem nadějně, nebudou mít dost dusíku,“ vysvětluje předseda.

Na Rakovnicku spadlo během května 300 procent dlouhodobého průměru srážek. A například v Lišanech napršelo od 1. do 10. června 92 mm. Firma Lupofyt pak musela na některých místech odčerpávat vodu z polí čerpadly. „V některých plodinách jsme měli třicet čísel vody. Nejhůř dopadl mák. Máme ho na 180 hektarech, z toho 50 hektarů je zcela zničeno, a zbytek je ohrožený, proto kořeny uhnívají. Ošetřili jsme ho, ale nikdo neví, jak to bude dál postupovat,“ říká Jaroslav Mikoláš.

Agrochmel Kněževes měl i ke konci minulého týdne některá pole místy pod vodou. „Nejhorší situace je samozřejmě podél potoků, například směrem na Kolešovice nebo Přílepy, chmelnice u Hájevského potoka jsou ještě stále zaplavené. Problém je, že bychom ve chmelnicích potřebovali stříkat kvůli plísním, je nebezpečí perenospory, ale je velmi obtížné se do nich dostat. Traktory každou chvíli zapadnou. Prakticky musíme mít jeden traktor pořád připravený na to, aby tahal ty, co uvíznou. Zrovna teď řeším dva traktory, které je potřeba vytáhnout,“ vysvětloval minulou středu Ivan Hofmann z Agrochmelu.

Zemědělské družstvo Senomaty žádné velké škody na porostech nemá. Podle jeho ředitele Luďka Fišera byla pole zaplavena jen trochu, škody způsobily jen přívalové deště, zejména na ozimém ječmenu: „Je polámaný. Sklidit sice půjde, ale bude to náročnější. To se ale stává i v jiných letech, když například přijdou vichřice v době, kdy jsou rostliny nejkřehčí. Škody samozřejmě nebudou takové, jako když měl někdo zaplavená pole. Plochy jsou podmáčené a kvůli dešti se nestihly udělat všechny polní práce, opozdily se například postřiky u kukuřic.“

Soukromý zemědělec Václav Matějovský z Velké Bukové nemusí sčítat žádné škody. Hospodaří sice na Křivoklátsku, ale pole má na kopci. „Dopadli jsme dobře, beze škody. Pole jsou sice hodně podmáčená, všude je spousta kaluží, ale celkově zaplavené to nikde není,“ říká.

Ani školní statek Bulovna nemusel nic hlásit na pojišťovnu. „Zaplať pánbůh jsme dopadli dobře. Rakovnický potok se z břehů vylil jen na závodiště, a tam je pouze tráva, takže škody na něm nejsou žádné. Voda tam navíc byla jen jeden den, takže se pak vcelku rychle vsákla. Na plodinách žádné škody nemáme. Jen je všude mokřeji, což ale řeší všichni zemědělci,“ přibližuje ředitelka Bulovny Zdeňka Kounovská.

Markéta Hartlová

« Zpět