Orientační běh se vrací do lesů u Janova po dlouhých 29 letech

V aréně až tisíc běžců

JANOV. Z vesnice o 120 obyvatelích se na jeden víkend stane menší město. Do Janova se v polovině května sjede kolem tisícovky lidí na závody v orientačním běhu. Konečně tak zdejší sportovní areál, jemuž se říká Janovská aréna, dostojí svému názvu.

„Běhat se bude po lesích, naše aréna poslouží jako hlavní stanoviště. Závody pořádají kluby orientačního běhu ze Slaného a Kladna, s nápadem za námi přišli oni sami. Jednáme o tom už dva roky, ale až letos se to skutečně podařilo. Závody se uskuteční o víkendu 11. a 12. května,“ říká starosta Janova Jiří Lep.

Orientační běžci se do lesů na hranici rakovnického a lounského okresu vrátí po dlouhých devětadvaceti letech. „Závody se poběží na dvou původních mapách – Lišák a Špičák. Mapa Lišák je z roku 1976 a bude rozšířena o další, pro účely orientačního běhu dosud nezmapované, prostory. Pro orientační běžce je to určitě velkým lákadlem. Na mapě Špičák se běžel poslední závod v roce 1984. Jednalo se o přebor ČSR, který pořádal slánský klub,“ říká Helena Zemková z organizačního týmu Sportovního klubu orientačního běhu Slaný.

Běhat se bude v lesním úseku mezi obcemi Janov, Velká Černoc, Nečemice a Deštnice. Pro hlavní zázemí si pořadatelé zvolili Janov díky jeho aréně. „Je pro nás ideální z důvodu, že přímo sousedí s lesem, kde je závodní prostor. Doběhy tak mohou být přímo na shromaždišti závodníků, což mají všichni běžci rádi. Když dobíhají do cíle, mohou je diváci a ostatní účastníci povzbuzovat a fandit jim. Dělá to atmosféru. Do lesa totiž při závodech diváci nesmějí,“ vysvětluje pořadatelka.

Na závody by se mělo sjet od 800 do 1000 účastníků, hodně záleží, jaké bude počasí. „Některým skalním orienťákům nevadí ani déšť a zima, ale někteří si svoji účast rozmýšlejí podle aktuálního počasí,“ říká Helena Zemková. Závody nebudou jen pro organizované běžce (všech kategorií od dětí po veterány), vyrazit s mapou do lesa budou moci i laici. „Nabídneme i trasy pro zájemce z řad veřejnosti, kteří si to chtějí jen tak ze zvědavosti vyzkoušet a také pro rodiče s dětmi. Ti se nemusejí bát případného bloudění, protože trasa bude vyznačena fábory. Mapu s kontrolními stanovišti přesto každý dostane. Vyfáborkovaná trasa totiž bývá o jeden až dva kilometry delší, než když si podle mapy sami najdete zkratky,“ vysvětluje pořadatelka.

Z nájezdu tisícovky běžců Janovští obavy nemají. „Zvládáme 600 lidí při dětském dnu, zvládneme i tohle, zvláště když jsme na to předem dobře připraveni. Tisíc lidí se bez problému na hřiště vejde a na rozmístění dalšího potřebného zázemí už máme plány. Stany oddílů budou stát na louce, kde máme o dětský den parkoviště, na fotbalovém hřišti bude hlavní seřadiště a toiky, v kabinách fotbalistů výpočetní středisko. Autobusy budou parkovat v areálu Probiosu, automobily mají od policie povolené parkování na polní cestě ke svojetínskému nádraží,“ popisuje organizační záležitosti starosta Jiří Lep. Obec se společně s dobrovolnými hasiči postará také o občerstvení. Ubytování mají pořadatelé domluvené v tělocvičně rakovnického gymnázia.

Markéta Hartlová

« Zpět