Foto

Kateřina Elznicová byla jako narkomanka ve hře Navrhovaná terapie naprosto přesvědčivá.

Ve Stochově proběhlo historicky první setkání LDO

Celodenní divadelní maraton

STOCHOV. Ve středu 20. února se v kulturním domě na Stochově uskutečnilo setkání literárně dramatických oborů (LDO) okresů Kladno a Rakovník. Bylo první svého druhu a jeho cílem bylo to, aby se literárně-dramatické obory sešly napříč okresy a navzájem si předvedly, co umí a jak k dramatické tvorbě přistupují.

„Paradoxní je, že v okrese Rakovník jsou dvě ZUŠ a obě mají letitou tradici ve vedení tohoto oboru, zatímco Kladensko má zušek sedm, ale literárně dramatický obor je pouze na dvou. Z toho se této soutěže účastnila pouze jedna, a to pořádající stochovská,“ objasňuje organizátorka Kamila Barochová. Setkání je typickou soutěží ZUŠ, která je vyhlašována jednou za tři roky pro každý z oborů.

Program byl naplánován na celý den, hrálo se střídavě ve velkém i v malém sále domu kultury. Díky tomu, že mezi diváky byli jak členové souborů, tak i zdejší školáci, nehrálo se ani jednou do prázdného sálu. Podívat se na představení přišla vždy ta správná věková kategorie. Jednotlivé inscenace byly pod režijní taktovkou dvou rakovnických učitelek ZUŠ Jiřiny Krtičkové a Evy Sukové, novostrašecké Ivy Vachkové a stochovské Lenky Skrovné.

U takovéhoto setkání nemohlo pochopitelně chybět ani hodnocení, bylo však pojmenováno velmi smířlivě – posezení u kávy a povídání o představeních. A zatímco učitelky diskutovaly, byla pro dětské účastníky připravena dílna. Vedla ji organizátorka setkání Kamila Barochová a předem nám prozradila, že spočívá v práci s výročními novinami. Ty vydala stochovská ZUŠ k padesáti letům trvání školy. „Je to materiál, který bych chtěla, aby si děti odvezly, protože jinde než na Stochově tyhle noviny nezískají. Připravila jsem si pro ně mini úkoly, při nichž budou pracovat s tímto materiálem. Myslím si, že hodnocení učitelek bude spíše takovou sbírkou postřehů a nápadů. Když se vyučující oboru nescházejí často a každý pracuje separátně, může jim utéci to, co se v hudebním oboru děje mnohem častěji – spolupráce a sdílení dobrých nápadů,“ dodala na závěr.

Pro diváky bylo připraveno sedm představení, jež ztvárnili mladší i starší žáci ZUŠ. Už první inscenace byla poměrně silným zážitkem. Hru Navrhovaná terapie si připravili rakovničtí žáci s Jiřinou Krtičkovou. „Bylo to dobré představení, je vidět, že už to mají zažité. Na mě to udělalo velmi dobrý dojem, bylo to fakt pěkné,“ říká Kristýna Jelínková. Viki Zimmermannové se velmi zamlouvalo téma hry: „Bylo to o lidech v našem věku, úplně se mi chtělo brečet.“ Podle další oslovené dívky Valérie Procházkové byla skvěle zvolena hudba i téma a Barbora Svobodová zase kvitovala jednoduchou a dobrou scénu. Všechny tyto dívky se objevily v následující hře Stepfordské paničky, kterou s nimi nacvičila Eva Suková. Jak se jim samotným inscenace vyvedla, shrnula Kristýna Jelínková: „Na to, jak jsme byly nepřipravené a jak jsme ještě včera doháněly scénář a v noci jsme se učily, tak si myslím, že to bylo dobré. Ale ještě to určitě vypilujeme na něco lepšího. Báli jsme se, že to kvůli nemocem nestihneme, ale zvládli jsme to.“

Lenka Pelcová

« Zpět