švácha: dramaturg je v pořádku

RAKOVNÍK. Již několik týdnů se v redakci setkáváme s nesouhlasnými reakcemi veřejnosti na způsob, jakým byl obsazen post dramaturga kulturního centra. Lidé, zejména z oblasti kultury, dávají najevo svou nelibost se skutečností, že se novým dramaturgem stal Tomáš Karel, syn ředitele KC Jiřího Karla.

Reditel KC nám v rubrice Otázka pro vysvětlil, že jeho syn byl jediným zájemcem na tento post, navíc měl díky předchozí roční brigádě praxi s fungováním digitálního kina, takže volba byla jasná. Abychom pouze nepolemizovali nad tím, zda bylo dostatečné čtrnáctidenní vyvěšení požadavku na webových stránkách KC, zeptali jsme se, jaká je běžná praxe při vypisování výběrových řízení do jiných příspěvkových organizací města.

„Čtrnáct dnů je běžná doba,“ říká místostarosta Rakovníka Jan Švácha. „Díky tomu, že už tam Tomáš Karel rok působil, přihlásil se alespoň někdo. Navíc byl jediným zájemcem, takže v tom žádný problém nevidím. Možná se mohl ten požadavek trochu více zveřejnit. Ale vypsané výběrové bylo, tak mi to připadá přiměřené situaci. Město do toho zasahovat nemůže, to je jako bychom mluvili do toho, kdo má učit na základních školách.“

Podle jesenického starosty Jana Poláka se výběrová řízení do příspěvkových organizací města týkají pouze mateřské a základní školy. „Pokud vypisujeme výběrové řízení na ředitele, dáme oznámení na úřední desky, popřípadě ho ještě podpoříme inzerátem v novinách. Na internetu ho necháváme vyvěšené minimálně patnáct dnů. Ostatní posty jsou už v kompetenci ředitelů, ale když nás požádají, můžeme jejich požadavek zveřejnit i na webových stránkách města.“ Podobná situace je podle místostarostky Libuše Vosátkové i v Novém Strašecí. „V posledních letech jsme vypisovali výběrové řízení pouze na vedoucího městských sportovních zařízení a jednatele TS NS. Svůj požadavek jsme zveřejnili na stránkách města, v měsíčníku a v regionálním tisku.“

Lenka Pelcová

« Zpět