Jitka Tomšů
Novostrašecká knihovna nemá problém s nedostatkem čtenářů
Dvě výstavy a nový výpůjční pult
NOVÉ STRAŠECÍ. I když ze všech stran slýcháme, že dnešní děti nečtou, v Novém Strašecí s tím problém nemají. „Sice se nám počet čtenářů nenavýšil (předloni jsme měli 888, vloni 857), ale dá se říci, že zůstává na téměř stejné úrovni,“ říká vedoucí novostrašecké knihovny Jitka Tomšů.
Tuto skutečnost si vysvětluje především stabilní spoluprací se školkami a se základní školou. „Pro mateřinky děláme pohádková čtení, která mají děti velmi rády. Převlékneme se za čertice a čteme jim čertovské pohádky. Dělali jsme s nimi i roční období, velikonoční tradice či dubnové čarování. Zajímavý byl i pořad, s nímž vloni zavítalo nakladatelství Thovt. Připravilo si pro děti motivační hry, díky nimž se dozvěděly například i to, jak vzniká knížka.“ Neméně zajímavá byla podle Jitky Tomšů i autorská čtení – Milana Zimmermanna (Pohádky z roztržené kapsy) pro čtvrťáky, či Marty Pilátové z její poslední knihy Jura a lama. „Je to zvláštní publikace, protože ten Jura nemá tátu, ale dvě maminky. Na tomto příběhu je krásně ukázáno, že může fungovat i jiný vztah než jen máma – táta,“ přibližuje.
Faktem je, že většina akcí je určena menším dětem. Dá se říci, že úzká spolupráce knihovny se školskými zařízeními končí v sedmé třídě. „Pro sedmáky chystáme výrobu škapulířů z bylinek. My je po celý rok sbíráme a sušíme a oni si z nich pak mohou vyrobit amulety pro štěstí, na lásku či dobré známky. Pravda je, že ty starší děti už obdobným způsobem přitáhnout neumíme. Ale jim zase, díky paní učitelce Spieglové, pořádáme výstavy jejich prací. Teď tu byly dva měsíce vystavené jejich malby na téma city a pocity, nyní tu jsou čerstvě vystavena zátiší,“ objasňuje Jitka Tomšů.
Většinou však prý z takto podchycených dětí jich zůstává polovina i dále věrná knihovně. „Mají to tu jako takový klub. Chodí sem po obědě, pobudou tu půl hodinky a zase jdou do školy.“ Výhodou podle vedoucí knihovny je to, že dnes dospěla generace maminek, které vyrůstaly v době, kdy ještě nebyly počítače a rodiče se jim věnovali. „Pamatují si, že jim rodiče doma četli, přivedou sem své děti (třeba dvouleté) a čtou si tu s nimi. To tu nikdy dříve nebylo. Včera tu byla i babička se dvěma holčičkami. Malují si tu, mohou si i zahrát puzzle. Proto máme mezi čtenáři i poměrně dost předškoláků a zaznamenáváme jejich nárůst.“
Zavedený systém prý v novostrašecké knihovně měnit nechtějí, ale její návštěvníci se prý mohou těšit na dvě putovní výstavy. Jedna z nich by měla přiblížit život Čechů v gulazích a druhá s názvem O králích Šumavy tamní převaděče. Novinkou by měl být letos i nový výpůjční pult, na který jsou již připraveny peníze v rozpočtu.
Lenka Pelcová