Na projekt centrálního vytápění získala obec 70 milionů

Celý Kounov bude topit biomasou

KOUNOV. Obyvatelé Kounova budou moci v příštím roce odvézt kotle do sběrných surovin, už je nebudou potřebovat. Ač to trvalo několik let, nakonec se obci podařilo získat dotaci na gigantický projekt centrálního vytápění vesnice. Projekt je ekologický nejen tím, že díky němu zmizí (nebo alespoň velká většina) kouřící komíny, ale zejména tím, že kotelny budou spalovat biomasu.

„Jsem moc ráda, že projekt vyšel, je přínosem pro občany i životní prostředí. Jeho realizace je ale náročná, protože se jedná o akci s celkovými náklady kolem 100 milionů korun. Získali jsme dotaci ve výši 70 milionů korun z Operačního programu životního prostředí, na zaplacení spoluúčasti si musíme vzít úvěr. O něm nyní jednáme,“ říká starostka Dana Bechynská.

Prvním důkazem, že už se kolem výstavby vytápění něco děje, jsou základny jedné z kotelen, která bude stát vedle benzínky. Firma začala s její stavbou v prosinci. Projekt je rozdělený na dvě etapy. Do první, na niž už je vydané stavební povolení, je zahrnuta výstavba kotelny a skladu biomasy u benzínky, přestavba kotelny u mateřské školy a napojení nemovitostí ve středu obce (kromě školy, školky i areál firmy Probios, Jednota a blízké domy).

„Ve druhé etapě, na niž máme zatím jen územní rozhodnutí a čekáme na vydání stavebního povolení, budou řešeny rozvody ve zbytku obce, výměníky a stavba třetí kotelny u čp. 9,“ dodává starostka. Obec na projektu centrálního vytápění na biomasu od samého počátku spolupracuje s firmou Kasfin. Podobně jako u vodovodu bude obec vlastníkem teplovodního řadu a zařízení, ovšem provozovatelem centrálního vytápění bude soukromá firma (právě společnost Kasfin).

„Během výstavby řadu nás čekají těžké měsíce. Pevně doufáme, že budou občané shovívaví, protože rozvody teplé vody není možné řešit protlakem, musí se při nich dělat výkopy. Takže se postupně rozkope celá vesnice,“ říká starostka. Přípojky občané hradit nebudou. Jediné náklady, které budou platit, budou za samotnou dodávku tepla. Navíc domy, které mají ústřední topení, ani nemusejí řešit žádné úpravy, potrubí s rozvodem teplé vody jen napojí na stávající rozvody v domě.

Stejně je připravena i budova školy. „Dříve jsme topili akumulačními kamny, při velké rekonstrukci v roce 2011 jsme ale systém změnili na ústřední vytápění. Od té doby topíme elektrokotli, což je komfortní a bezproblémové, ale také hodně nákladné. Za rok protopíme 800 tisíc korun. Na vytápění biomasou se proto těšíme, doufáme, že náklady výrazně klesnou. Navíc nám tím ubude starost o kotelnu, budeme už jen odběratelé,“ říká ředitelka ZŠ Kounov Zdeňka Mixová. Jediný objekt obce, který zatím nemůže být vytápěný centrálním rozvodem, je sokolovna. V té se totiž topí krbovými kamny, ústřední topení nemá.

Kotelny budou spalovat především štěpku, podle starostky se počítá také s tím, že by biomasu měla dodávat i zdejší zemědělská firma Probios. „Zatím nás kvůli tomu nikdo nekontaktoval,“ říká ředitel Probiosu Pavel Řepík, společnost tedy zatím nezařadila do osevního postupu žádné energetické plodiny. Centrální vytápění by mělo být dokončeno v příštím roce.

Markéta Hartlová

« Zpět