Stravování funguje, nač změnu?

RAKOVNÍK. Ve středu se zastupitelé a ředitelé škol setkali se zástupci firmy Scolarest, která se v Rakovníku snaží o rozšíření služeb, jež doposud provozuje v jídelně pro 1. a 2. ZŠ a gymnázium.

Setkání vyústilo v poměrně ostrou výměnu názorů mezi opozicí a vedením radnice.

Úvod zhruba dvouhodinové debaty se nesl v poměrně klidném tónu. Zástupci firmy uvedli, že jejich zájmem je rozšířit své služby o 3. ZŠ a případně i zdejší mateřské školy. „Tyto služby nabízíme i v jiných městech, není to nic, co bychom se zde chtěli učit,“ uvedl ředitel společnosti. Z jeho slov vyplynulo, že při případném převzetí školní jídelny přebere firma i všechny zaměstnance. „Pokud bychom převzali všechny kuchyně, mohlo by nastat několik variant, které by záležely na rozhodnutí představitelů města. Je tu možnost vařit ve všech zařízeních, takže by vše zůstalo jakoby při starém, nebo by mohlo dojít k určité redukci kuchyní a stávající kapacitu by převzala jedna z nich. Poslední možností by bylo nechat dožít stávající technologie a na ně navázat dovozem jídel,“ pokračoval ředitel společnosti.

Jeho slova však zčásti padala na neúrodnou půdu, neboť jak ředitelky, tak část zastupitelů odmítá o změně vyvařování v jídelnách diskutovat. Wintrovou síní se tak nesl poměrně jednotný hlas – proč změna, když jsme spokojeni s tím, jak to dnes funguje.

„Nechápu toto setkání. Vládne tu spokojenost s tím, jak se vaří ve školkách. Ani občané žádnou změnu nechtějí,“ uvedl Zdeněk Renc s odkazem na výsledky ankety.

K jeho názoru se připojily i ředitelky mateřských škol. Argumentovaly tím, že pro ně je i z organizačního hlediska snazší, když kuchařky patří do školky, a ne k cizímu subjektu. „Jsou pro nás součástí výchovně vzdělávacího procesu. Vstup cizího subjektu do MŠ je pro nás nepřijatelný. Potřebujeme, aby kuchařky komunikovaly s dětmi. Chápu, že město chce ušetřit, ale proč nepřipraví nabídky třeba od čtyř firem, z nichž bychom si mohly vybrat. Proč se máme vyjadřovat k něčemu, co je pro nás zatím nepodstatné,“ uvedla Eva Kodešová, ředitelka MŠ Průběžná.

Přestože starosta Zdeněk Nejdl ve svém vystoupení mimo jiné uvedl, že z provozování nové školní jídelny připlouvá do rozpočtu od Scolarestu ročně 800 tisíc a město šetří další milion, který dříve vynakládalo na provoz staré jídelny, Miloslav Kubínek mu několikrát oponoval tím, že město bude novou jídelnu splácet 84 let a že bude vydávat peníze i za obnovy technologií.

Ke slovu se dostal i Miloš Lippert, který se ve svém proslovu rozvášnil. Bouchání do stolu a zvýšený hlas v podstatě ukončily do té doby poměrně věcné jednání.

Lenka Pelcová

« Zpět