Foto

Saxofonový ansámbl KoBra obsáhl prostřední část koncertu.

Tři kapely předvedly výkon hodný profíků

ZUŠ vánočně naladila Tylák

RAKOVNÍK. Možná patříte k těm, kterým nic neříkají názvy kapel The Smallpeople, KoBra či Grippeds, i když mám pocit, že takových lidí už v Rakovníku příliš mnoho nebude. Tyto sestavy fungují při rakovnické ZUŠ různě dlouhou dobu, ale když se spojí a připraví společný koncert – a není jich málo – vězte, že je skutečně co poslouchat. Podobně tomu bylo i v případě vánočního koncertu, který se uskutečnil začátkem prosince v Tylově divadle.

Zcela zaplněné hlediště nejprve naslouchalo sehrané kapele The Smallpeople, která skvěle odehrála svůj zhruba půlhodinový set i přes indispozici jednoho z členů – zlomil si ruku při fotbale. Do sálu zněly písně jako Vánoční, Příběh z krbu, Sladkých patnáct, Rychle vzhůru, O Vánocích zpívám, či Šípková Růženka od Deep Purple, která je s českým textem známa především z podání Jiřího Schellingera.

Skupina The Smallpeople vznikla v roce 2009. Tehdy měla deset členů, ale dnes už se podstatně rozrostla. Pochopitelně její členové mají pobyt v ní – už kvůli názvu – časově omezen. Proto i během tohoto večera proběhlo rozloučení s bubeníkem „malých lidí“ Zbyňkem Vyskočilem, který už z kapely odrostl a povinnosti ho už volají jinam. Na památku dostal bubínek s podpisy všech členů The Smallpeople a pamětní list, aby na svůj pobyt v kapele nezapomněl. Pak už odklepal poslední skladbu – loňský hit Václava Neckáře Půlnoční z filmu Alois Nebel.

A protože zpěvu bylo pro tuto chvíli dost, nastoupil na pódium saxofonový ansábl KoBra. Název je složeninou dvou jmen učitelů, kteří KoBru vedou – Koliha Brabec, čili – jak děti rády říkají – vedou nás dva ptáci. Zaposlouchat se do pěti saxofonů – zastoupeny jsou tenor, alt i baryton saxofon – je opravdu zážitkem. Jejich zvuk doplňují bicí – usedl za ně opět Zbyněk Vyskočil – baskytara, elektrická kytara a klávesy. Přestože už během prvních dvou setů bylo pódium velmi slušně zaplněno, to nej mělo teprve přijít. Vystoupení Grippeds by se bez velké nadsázky dalo nazvat neuvěřitelnou symbiózou. S dětmi si v kapele zahráli i učitelé a tradičně – už tak poměrně početné řady hudebníků a zpěváků – doplnila i pětičlenná smyčcová sekce. Tři zpěváky občas podpořila Natalie Vaicová, která si k mikrofonu odběhla od houslí, a vystřihla například Imagine od Johna Lennona.

Nechyběly ani písně od českých zpěvaček Ewy Farné či Anety Langerové, instrumentálka Země vzdálená. Zastoupena byla i Alanis Morissette či Wonderwall od Oasis, kterou dal Johny neboli Jan Staněk. V každém případě ten, kdo zavítal do Tylova divadla, určitě nelitoval a mohl jen obdivovat, co jsou děti se svými učiteli schopny nastudovat a jak jsou skvěle sehrané.

Lenka Pelcová

« Zpět