Foto

Na slavnostní kolaudaci napeklo sdružení dorty, na tomto je vyobrazena kostelícká kaple.

Místo zprávy od předků našli jen sršní hnízdo

Věžičku sundali jeřábem

KOSTELÍK. Do kaple sv. Máří Magdaleny v Kostelíku už nepoteče. Na stropě nad oltářem sice stále zůstává „vodní freska“ a průhled do krovu, ale i ty časem zmizí. S opravou kaple chce občanské sdružení Kostelík pokračovat. Letos se mu podařilo provést to nejdůležitější – opravu sanktusníku a krovu, na což získalo grant 50 tisíc korun z Purkyňovy nadace. V sobotu 8. prosince se konala slavnostní kolaudace.

„Kaple je majetkem římskokatolické církve. S církví máme dohodu, že ji můžeme využívat, za což jsme moc rádi. Díky tomu se znovu stává společenským a kulturním centrem v obci. Pořádáme tu koncerty a přes léto funguje i jako knihovna. O kapli jsme se začali zajímat už v roce 2008, kdy jsme sdružení zakládali. Následujícího roku jsme pozvali tesaře, aby se podívali, v jakém stavu je střecha. Provedli zkušební vrty do trámů a zjistili, že některé jsou napadeny dřevomorkou,“ říká Petr Klaub, předseda sdružení Kostelík.

Když přijeli letos znovu, aby zjistili, jak daleko se od té doby dřevomorka dostala, už byly trámy, v nichž předtím dělali sondy, jako z perníku. „Zhoršilo se to rychle. Věžička už se začala naklánět. Zvenku sice vypadalo, že je vše v pořádku, ale základna, na níž celá konstrukce držela, byla ve velmi špatném stavu. Pozitivní však bylo, že se problém týkal jen věžičky, která byla novodobější a z neošetřeného smrkového dřeva, krov je z jedle. Dřevomorka se naště­stí držela jen ve smrku,“ říká Petr Klaub.

Rekonstrukce probíhala od září do listopadu. „Hlavní práce se dělaly kolem věžičky. Právě tudy tekla do kaple voda a postupně likvidovala i strop nad oltářem. Půdu jsme u té příležitosti vyklidili, byla v ní spousta suti a dalšího materiálu,“ popisuje Radim Perlín, člen sdružení. Trámy krovu byly očištěny speciálním kartáčem a poté naimpregnovány. Některé trámy u štítové zdi byly protézovány. Sanktusník se nakonec musel sejmout a opravit mimo střechu.

„Jinak bychom se k němu nedostali. Věžička má dvě části. Tou první je konstrukce se sloupy, které ji drží, a druhou je horní část pobitá mědí. A k té bychom měli přístup jen za předpokladu, že by se sundala krytina střechy. A ta je bohužel nad půlkruhovým závěrem plechová, takže by se zničila a musela by se dělat nová. Proto bylo mnohem levnější sundat věžičku jeřábem dolů, opravit ji na zemi a pak ji zase jeřábem usadit na střechu. Bylo to náročné, vyžadovalo to jemnou práci, ale firma Dašek je zkušená a odvedla skvělou práci,“ říká tesař Jan Kolář z Kounova.

Sdružení uložilo do cibule věžičky tubus se zprávou pro budoucí generace. Kromě fotografií do něj umístilo Slabecký zpravodaj, Kostelícké noviny a mince. „Těšili jsme se, že v cibuli něco najdeme, ale nebylo tam nic. Jediným nečekaným objevem na půdě nakonec bylo jen sršní hnízdo. Naště­stí už bylo ve chvíli, kdy se tesaři pustili do rekonstrukce, prázdné,“ přibližuje Radim Perlín.

Slavnostní kolaudace se zúčastnil i farář Václav Kružík, pod jehož farnost Kostelík spadá, a předseda správní rady Purkyňovy nadace Dalibor Černý.

„V našem posledním grantovém řízení bylo podpořeno pětadvacet projektů z celé republiky. Žádostí nám ročně přichází kolem padesáti nebo šedesáti. Výběr je opravdu složitý, protože mezi projekty není skoro žádný rozdíl. Pravidla jsou daná, a tak se hlásí stejnorodá skupina nadšenců. Snažíme se proto podporovat především projekty, kdy je na záchranu opravdu nejvyšší čas. To se v žádostech snažím nalézt,“ říká Dalibor Černý.

Markéta Hartlová

« Zpět