
Některé z dochovaných náhrobků na starém hřbitově ve Mšeci.
Alej veršů bude vzpomínkou na mladého básníka
Hřbitov jako výletní lákadlo
MŠEC. Starý mšecký hřbitov má tak tajuplnou atmosféru, že je velká škoda, že je na okraji zájmu. Když na něj vstoupíte přes rozvaliny ohradní zdi, na chvíli vás zamrazí. Některé oblé náhrobky totiž při letmém pohledu vypadají jako strnulé postavy ukrývající se ve křoví. Někdo to místo považuje za ponuré a strašidelné, každopádně má ale zvláštní temnou romantiku. Není tedy divu, že se mšečtí zastupitelé rozhodli udělat z opuštěného hřbitova jedno z míst, kam se může návštěvník městyse podívat a seznámit se s místní historií.
„Je to jediný projekt, se kterým jsme letos uspěli v dotačních programech. Prostřednictvím MAS Rakovnicko na něj získáme dotaci ve výši 1,1 milionu korun z programu Leader, ze svého dáme 300 tisíc korun,“ říká starostka Libuše Bestajovská. Projekt se jmenuje Návrat ke kořenům a nezahrnuje pouze úpravu starého hřbitova a opravu márnice, ale i okružní výletní trasu.
„Do samotného hřbitova nebudeme nijak výrazně zasahovat, náhrobky zůstanou tak, jak se dochovaly, některé spadlé jen znovu vztyčíme a vysekáme z prostoru náletové dřeviny. Některé suché stromy už jsme vykáceli teď na podzim. Trávníky se upravovat nebudou, vyjma cestiček. Opravena bude ohradní zeď, brána s vraty a márnice,“ přibližuje starostka.
Márnice má velmi zajímavě skládané opukové zdivo (jako by kameny nespojovalo žádné pojivo), bohužel je místy kvůli zatékání narušené. Stavba dostane novou střechu a v jejích dvou místnostech se návštěvníci na informačních panelech dočtou mnohé zajímavosti. „Bude to taková kulturně historická exkurze do dějin hřbitovů s informacemi o pohřebních obřadech, pověstech vztahujících se ke hřbitovům nebo o hřbitovních motivech obsažených v poezii a próze,“ popisuje původce myšlenky využití starého hřbitova Roman Hartl z Rakovnicko, o. p. s.
Aby nebyl jen místem k rozjímání, ale i poučení, navrhl do něj také dva nové prvky. Prvním bude památník v podobě barokního náhrobku, jenž bude připomínat, že je Mšec ústředním dějištěm románu Bludné duše od Václava Beneše Třebízského, druhým alej veršů zdejšího básníka Jaroslava Herdy (1859-1881). „Byl to syn porybného z Červeného mlýna. Byl nadějným básníkem, ale svůj talent bohužel nemohl rozvinout, protože zemřel v pouhých 22 letech. Je pohřben na dolním hřbitově, ale jeho hrob již zanikl. Proto ho připomeneme na starém hřbitově. Alej budou tvořit kamenné desky zasazené do země, na nichž budou úryvky z jeho básní. Povede podél vedlejší cesty, v té části hřbitova, kde se nedochovaly žádné staré náhrobky,“ vysvětluje Roman Hartl.
Na hřbitov se bude vcházet původní vstupní branou, která byla dosud nepřístupná z důvodu, že prostor před ní využívali majitelé sousední nemovitosti jako dvorek. „Oplocení zmizí, dali jsme jim k dispozici jiný pozemek. Součástí projektu Návrat ke kořenům je i vyznačení okružní výletní trasy, která povede po stávajících polních a lesních cestách. Dlouhá je kolem tří kilometrů, aby ji zvládly i malé děti,“ říká starostka.
Markéta Hartlová