Součástí odhalení křížku sv. Huberta byl i slavnostní výřad zvěře právě ukončeného honu.
Křížek u Přílep povstal ze škváry
PŘÍLEPY. To, co sovětský kulomet při „bratrské pomoci“ v roce 1968 poničil, po 44 letech napravili členové mysliveckého sdružení Přílepy-Kněževes. Krásu pískovcového křížku, stojícího na kopci mezi Přílepy a Šanovem, mohou opět obdivovat kolemjdoucí.
Hlas mysliveckých borlic dal širokému okolí na pomezí katastrů obcí Šanov, Přílepy, Senomaty a Pšovlky na vědomí, že se tu v sobotní dušičkové odpoledne děje něco víc, než každoroční výřad mysliveckého honu. „Přeji si, aby toto místo bylo symbolem souznění mysliveckých jednot, jejichž honitby v tomto místě sousedí. Ať hony začínají nebo končí vždy v tomto místě,“ vyjádřila při slavnostním okamžiku přílepská starostka Lenka Daenemarková.
Historii místa připomněl hospodář mysliveckého sdružení a duchovní otec akce Miroslav Franěk. „Původní křížek zde byl vztyčen roku 1890 a stál tu dlouhých 76 let. V roce 1968 byl poražen, zmizel pod nánosem škváry od cestářů a byl zapomenut. Ale ne tak docela. Parta myslivců-nadšenců z našeho mysliveckého sdružení Přílepy-Kněževes se dohodla, že křížek vytáhne na světlo boží a vztyčí,“ uvedl přítomným hospodář.
Podle něj byl sokl v dezolátním stavu, protože dostal několik zásahů z těžkého kulometu a byl pomalován červenou barvou nápisem „směr Praga“. „Pod rukou zkušeného restaurátora Pavla Burleho však tyto útrpné šrámy zmizely a dnes po 44 letech se opět zaskví v plné kráse. Za to bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na obnově této památky v naší nádherné krajině,“ uvedl Miroslav Franěk krátce předtím, než rozdal pamětní listy. Ty obdrželi nejen restaurátor a jeho spolupracovník Jaroslav Girášek, ale i členové myslivecké jednoty Věnda Gregor, Jiří Wachtl, Pavel Kindl a honební starosta Jaroslav Šorsák.
Že si obnoveného díla cení, dali najevo svojí přítomností i starostové všech sousedních obcí. Křížek dostal nový název podle patrona myslivců sv. Huberta. Jeho portrét i legendu najdete na podstavci pískovcového křížku.
Sláva Vaic