
Křtu se mimo jiné zúčastnil starosta Zdeněk Nejdl. Na fotografii zprava Otakar Pihrt, Ivo Mička ml., zástupce Rabasovy galerie Dalibor Blažek a vydavatel knihy a CD.
Otakar Pihrt obdržel ocenění od svého rodného města
Čestné občanství se křtem
RAKOVNÍK. V den státního svátku 28. října se neudělovala vyznamenání jen v Praze, na své si přišli i Rakovničtí. Královské město ocenilo dlouholetou práci rakovnického rodáka, hudebního skladatele Otakara Pihrta a udělilo mu čestné občanství. Slavnostně mu jej předal starosta města Zdeněk Nejdl v neděli 28. října v Heroldově síni.
Vzhledem k tomu, že výčet činností Otakara Pihrta je poměrně dlouhý (viz Kdo je Otakar Pihrt), dodejme jen, že rakovničtí zastupitelé se mu rozhodli udělit status čestného občana Královského města Rakovníka za jeho zásluhy v oblasti hudby. Na úvod zhruba hodinového pořadu, během něhož došlo i ke křtu publikace Dva Rakovničáci a CD, mu starosta města předal listinu opatřenou symboly města i věcný dar, jako poděkování za jeho dlouholetou aktivní činnost v oblasti hudby a za propagaci města a celého Rakovnicka.
„Cti, které se mi dostalo, si velmi vážím. Nemohu se však ubránit určitým rozpakům, proč právě já jsem se ocitl po boku paní Beníškové, pana Štěpánka, Kotíka, když znám několik jiných, kterým by tato čest mohla být udělena. Třeba Pepíkovi Kadrabovi, mému vrstevníkovi, který několikrát úspěšně reprezentoval Československo, a nyní žije ve Vídni a Rakušani si ho rádi přivlastňují. Mně už jen zbývá čekat, jak brzo se ozvou závistivci a škodolibci. To však v mém případě asi patří ke každé podobné události. Nicméně až udeří ta soudná hodina, vrátím se do Rakovníka natrvalo,“ uvedl Otakar Pihrt pro týdeník Raport.
Po tomto ocenění následoval křest zmíněné knihy a CD. Publikace a nosič mají společné to, že obsahují texty Ivo Mičky a skladby Otakara Pihrta v prvním případě v psané a ve druhém ve hrané formě. Po jejich pokropení rakovnickým pivem následoval zhruba hodinový pořad, který byl mozaikou vyprávění o tom, jak jednotlivé písně vznikaly, čtení Mičkových textů, které přednášela zpěvačka Merkuru Věra Čermáková, a nechybělo ani přehrávání několika písní z CD.
„To jsme si připravili, abyste věděli, co na CD najdete,“ uvedl Otakar Pihrt a předal slovo Věře Čermákové, aby přednesla první z textů Ivo Mičky s názvem Rakovnická polka. „Rakovnická polka byla mou druhou skladbou. Ivo k ní později udělal text a já jsem chtěl, aby ji nazpíval Karel Hála, bohužel jsme se k tomu nedostali. Takže zůstala jen v základní verzi, načež mi ji později kluci z Českého rozhlasu dali s tím, že ji nazpíval Josef Oplt,“ objasnil Otakar Pihrt vznik nahrávky. Následovaly další recitace a písně, jako například Pod Hlavačovem, Pražský a vídeňský, Královský pivovar či Májová.
Na CD se představilo pět orchestrů – Vinohradská kapela, Zlatá muzika, Smyčcový orchestr Antonína Ulrycha, Hudba hradní stráže a Vojenská hudba z Litoměřic. Mezi zpěváky můžeme rozpoznat hlasy Josefa Zímy, Ivana Trnky, Josefa Oplta a zpěvaček Ireny Čížkové, Blanky Tůmové a Věry Přibylové.
Lenka Pelcová