Foto

Tajnůstkář David Mařík se tajně učí na trumpetu. Od mixážního pultu si tak během večera k padesátinám Kampanusu odskočil i na podium, aby si zahrál i v dechové sekci s Petrem Bornem a Tomášem Fraňkem. Na snímku právě dává vyhrávku ve skladbě Nechte zvony znít. Za bicími Jarda Hlaváček

K padesátinám Kampanusu hráli bývalí členové i konkurence

Osvěťák plný muzikantů

RAKOVNÍK. Tak vysoká koncentrace muzikantů na jednom místě se jen tak nevidí. Dům osvěty patřil 20. října oslavám padesáti let tanečního orchestru Kampanus. V jeho řadách se za tu dobu vystřídalo přes 50 hudebníků. Většina z nich na oslavě nechyběla a další kolegové přišli zahrát, pogratulovat nebo se jen tak podívat. Rekonstruovaný dům osvěty tak prošel první větší zatěžkávací zkouškou.

Už od sedmé večerní vyhrával v „předsíni“ osvěťáku Brass Band a vítal hosty. V šatně pod podiem se hemžili současní členové kapely ve vínových košilích a postupně se zdravili a připíjeli s bývalými spoluhráči. K dispozici byly rauty i pivo pro účinkující zdarma a v podpalubí kolovalo též několik lahví becherovky. Na projekčním plátně vedle podia byly k vidění stovky fotografií z historie kapely. Úderem 20. hodiny nastupuje na podium současná sestava kapely a slova se ujímá Jan Švácha v roli moderátora. Sází to tam s podobným důrazem jako na koncertu Z davu, takže večírek má od počátku ty správné grády. Úvodní set Kampanusu ozvláštnila píseň Babičko, nauč mě čárlston s Luckou Melčovou v roli vnučky Martiny Polanové. Pak už vystupují postupně bývalí členové, rekonstruují se některé dobové sestavy a hrají i kapely, které během let vyrostly z podhoubí Kampanusu. Sedne to Šlapetonu, Univerzal Bandu i QR Bandu s nestárnoucím Jirkou Röllem. Skvěle to rozbalí i Anička Ryvolová, která zazpívá slavné pecky od Špinarky po Kraťasku a těm, co ji nikdy neslyšeli, spadne brada. Dort a sérii písniček předá oslavencům i Josef Černík z Merkuru a ve finále vystoupí kompletní Ideal Band. „Já jsem taneční orchestry nikdy moc nemusel, a když nám kdysi ve Forte (anketa Raportu o nejpopulárnější kapely a zpěváky, pozn. red.) chodilo tolik hlasů pro Ideal Band, vůbec jsem to nechápal. Teď už tomu rozumím. Hrajou prostě skvěle,“ rozplýval se v zákulisí Jan Švácha.

Příjemným překvapením večera byla projekce videoklipu Milénium. Společně snad se všemi rakovnickými zpěváky a zpěvačkami ho natočil na přelomu tisíciletí Miroslav Jirásek ve slabeckém studiu Kufr. Původně jen zvuková nahrávka byla dodatečně opatřena i obrazem a vznikl tak úžasný dobový dokument dokládající, jak to v roce 2000 slušelo frontmanům rakovnických kapel napříč všemi žánry.

V závěru večera se na podium vrátil opět Kampanus v aktuální sestavě a dovedl oslavu až do ranních hodin. „Bylo úžasný, kolik přišlo lidí. Rozdali jsme přes 90 V.I.P. vstupenek a prodalo se kolem 120 lístků. Akci jsme pořádali ve vlastní režii, od města jsme získali grant ve výši 12,5 tisíce korun, ale ten jsme vlastně zase vrátili, neboť pronájem domu osvěty stál 15 tisíc korun. Ale o peníze nešlo. Jsme rádi, že jsem se sešli, že i starší a bývalí muzikanti nacvičili písničky a zapojili se do programu. Nejvíce si vážím toho, že pozvání přijali i tři pánové z té úplně první sestavy, z orchestru Františka Nekvapila. Byli tu s námi Milan Kupec, Miroslav Jirásek st. a Václav Černý. Ale přijeli i lidi, co dnes působí mimo Rakovník. Třeba Jirka Závora, který přednáší někde na univerzitě v Ústí nad Labem, přijel a zazpíval s kytarou a bylo to skvělý,“ hodnotí Ivo Hudeček. Podobných momentů přinesla oslava požehnaně. Tak zase za deset let...

Pavel Sklenička

« Zpět