Foto

Kytarový virtuóz Pavel Steidl se narodil v Rakovníku. Ke zdejšímu kraji má dodnes vřelý vztah.

Rabasovka přivítala seniory i rakovnickou veřejnost

Steidl rozezvučel Schelingerovu kytaru

RAKOVNÍK. Kdo někdy navštívil koncert Pavla Seidla, ví, že se jedná o ojedinělý zážitek. Kromě bravurního zvládnutí nástroje zapojuje kytarový mág do svého přednesu doslova všechny výrazové prostředky svého těla. Zároveň je nadšený popularizátor kytarové muziky současných, ale především minulých autorů. Divák se tak během koncertu dozví informace, které by jinde hledal jen stěží.

Čtvrteční koncert (před svátkem sv. Václava) v Rabasově galerii byl pokračováním akcí započatých už v loňském roce rakovnickým domovem pro seniory. „Po rekonstrukci bude v novém domově společenská místnost, kam bychom podobné kulturní akce rádi přenesli. Chceme, aby si rakovnická veřejnost zvykla, že k nám může chodit a naši klienti se tak mohli stýkat se svým okolím,“ představil svoji vizi ředitel domova Pavel Jenšovský.

Loni se společnému zájmu diváků „z ulice“ a seniorů těšil již jeden koncert Pavla Steidla a autorské čtení Michala Viewegha. Připravovaný sál je podle ředitele domova dobře akusticky vybaven a pojmout může i stovku sedících posluchačů. „Uvítají ho hlavně méně pohybliví klienti, pro které je transport do Rabasovy galarie nepředstavitelný. Současně se dostanou mezi lidi,“ doplňuje Pavel Jenšovský.

Jak se očekávalo, byl čtvrteční koncert zaplněn veřejností i klienty spřátelených domovů pro seniory (Kolešovice, Nové Strašecí, svaz tělesně postižených) do posledního místečka.

Úvod vystoupení věnoval Pavel Steidl představení svého nástroje. Jednalo se o kytaru z pozůstalosti Josefa Schelingera (otce zpěváka Jiřího). Sám byl profesorem na konzervatoři, výborným kytaristou a současně sběratelem starých mistrovských nástrojů. „Dobře jsme se znali. Byl to takový bohém a měl jsem ho rád,“ upozornil Pavel Steidl předtím, než tóny prastaré kytary rozezvučel prostor synagogy.

Tentokrát Steidl namíchal svůj repertoárový koktejl ze skladeb od sloven­sko-rakouského, židovského skladatele J. K. Merce a italského skladatele zvučného jména – Nicolo Paganiniho. Ten je znám veřejnosti především jako legendární interpret houslových skladeb. Skladatelská Paganiniho poloha je méně známá (skladby vyšly tiskem až po roce 1980), včetně jeho skladeb pro kytaru. „Paganini byl ve své době hvězdou srovnatelnou s velikostí Michaela Jacksona. Miloval společenské dýchánky, kde si rád odpočinul od svých houslí a bral do rukou kytaru, na kterou rád doprovázel své hudební kolegy,“ dozvědělo se mimo jiné publikum. Vzápětí na Paganiniho skladbě Pavel Steidl předvedl, jakým stylem se mají skladby z té doby hrát. Notový zápis měl být pouhým vodítkem a interpret v nich měl předvést, co umí. Při důsledné interpretaci notového zápisu by totiž mohly znít jako pouhé odrhovačky.

Závěr více než hodinového vystoupení patřil diváckým přídavkům i pokloně Pavla Steidla na adresu rakovnického domova pro seniory. „Jsem vedení domova i sestrám vděčný, jak se zde starali o mojí starou tetu. Dnešní koncert je jen malým díkem za jejich služby,“ loučil se Pavel Steidl za potlesku diváků.

Sláva Vaic

« Zpět