První byli Husité u Naumburku, oslavy budou se Saturninem
Tyláci slaví dvojí výročí
RAKOVNÍK. Dvě kulatá jubilea oslaví letos rakovničtí ochotníci. Začátkem divadelní sezóny (11. - 13. října) si DS Tyl připomene dvousté výročí od prvního česky hraného divadla (1812) a sto čtyřicáté výročí založení souboru (1872). Díky tomu zhlédnou rakovničtí milovníci Thálie tři ukázky toho, čím se Tyláci zabývají.
Ale nejprve trocha historie. Počátkem 19. století sílí české vlastenecké hnutí a dochází k šíření českého jazyka a dochází i k rozvoji ochotnického divadla. Stranou nestojí ani Rakovník. Ochotnické divadlo se tu hraje od roku 1812 i přes období útlumu způsobená překážkami kladenými úřady Rakousko-Uherska, generačními problémy i občasnou přebujelost ochotnických spolků.
Prvním česky hraným představením byli Husité u Naumburku, které z němčiny přeložil a nastudoval berní Jan Kubla. Poté následoval desetiletý útlum. V roce 1822 sehráli studenti, řemeslníci a písaři hru Mečislav a Blanka. Po jejím uvedení přišel zákaz divadla. Další pokus o vzkříšení ochotnického divadla přichází o pět let později, kdy místní studenti hrají Klicperovu hru Jan za chrta dán. Následovalo ještě několik dalších her, ale pak bylo české divadlo znovu zakázáno – pauza tentokrát trvala 13 let.
V roce 1840 byla založena stálá Ochotnická společnost, která svou činnost zahájila v lednu následujícího roku uvedením Macháčkovy veselohry Půjčka za oplátku. Po deseti letech přišel opět zákaz. Další oživení nastává po deseti letech až po pádu Bachova režimu. Nastudována byla hra J. J. Kolára Debora a do roku 1865 pak dalších 35 představení. Po generačním rozkolu vzniká Domácí divadlo, jehož členové se později stali spoluzakladateli Ochotnické jednoty Tyl. V roce 1869 nastává boom v zakládání nových divadelních spolků. Vznikají jich desítky, takže je nouze o ochotníky a spolky si vypomáhají.
28. června 1872 vydává Roch Lettl „Provolání k omladině rakovnické“, v němž vyzývá k založení Divadelní ochotnické jednoty TYL. V červenci je svolána první poradní schůze za účasti 18 členů, kde jsou předloženy a schváleny stanovy. V srpnu je právně potvrzena a zahájena činnost spolku pod názvem Divadelní ochotnická jednota Tyl v Rakovníku. V říjnu se v sále hostince U Beků koná představení hry Nepokradeš, na niž si spolek půjčuje kulisy od ochotníků z Lužné. Tolik alespoň část historie, v níž jsme připomněli obě důležitá data.
Jak budou oslavy koncipovány, je již otázka pro Alenu Mutinskou, současnou vedoucí divadelního spolku Tyl. „Chtěli jsme ukázat, jak široký záběr máme. Soubor totiž nedělá jen klasické divadlo, je v něm řada velmi šikovných lidí. Například David Daenemark se zabývá amatérským filmem. Režíroval i snímek Rodina, který bude mít premiéru v rámci oslav (11. 10., 19 h). Je to jeho druhý film, ale tento je – alespoň z mého pohledu – trochu více pochopitelný. Odehrává se ve válečných letech a hraje v něm starší garda Tyláků – např. Jožka Valentič, Marek Pavlík, Péťa Jirásková, Milan Lukeš a dělali jsme i producenty. Z této práce jsem byla nadšená a měla z ní dobrý pocit.“
Zařazen bude i Saturnin (12. 10., 19 h), což je nejúspěšnější hra DS Tyl. I on bude mít určité jubileum – bude to jeho padesátá repríza. Posledním rankem, v němž se Tyláci pohybují, je loutkové divadlo. Hru Ostrov pokladů (13. 10., 10 h) režíroval Jirka Suk, loutky a scénu vytvořil Libor Daenemark. Tato hra jistě potěší malé i velké diváky. Oslavy skončí v sobotu 13. 10. večer Hrabalovou příliš hlučnou samotou a nebude chybět ani muzika – tu obstará rakovnický Brass Band.
Lenka Pelcová