„Výuka“ v přípravné třídě probíhá do 11.30 hodin. Poté mohou děti přejít do družiny. Na snímku jsou některé z nich přichystány k přesunu na oběd.
Nástupu do první třídy se děti určitě bát nebudou
„Přípravka“ nově i v Rakovníku
RAKOVNÍK. Něco mezi mateřinkou a školou, tak by se dala stručně charakterizovat přípravná třída, která od září funguje při 1. ZŠ Rakovník. Na Rakovnicku je to sice žhavá novinka, ale rozhodně se nejedná o žádný experiment. V jiných regionech přípravné třídy již delší čas fungují a výsledky z praxe potvrzují, že nejsou zbytečné. Ta rakovnická má sice za sebou jen pár týdnů, ale už nyní se ukazuje, že bude ideálním řešením pro děti, které by z nějakého důvodu dostaly u zápisu do první třídy odklad a přitom je u nich žádoucí, aby si začaly zvykat na školní režim.
„Dříve jsem působil v Ústeckém kraji, kde jsem získal s přípravnou třídou zkušenosti. Ze všech stran na ni byly pozitivní ohlasy. A protože jsem byl přesvědčen, že i v Rakovníku jsou děti, jimž by existence přípravné třídy extrémně pomohla, rozhodl jsem se po svém nástupu na 1. ZŠ, že ji zkusím zavést i tady,“ říká ředitel školy Karel Folber.
Nejvhodnějšími žáky přípravné třídy jsou děti, které nechodily do mateřské školy a nejsou připraveny na 1. třídu, nebo děti, které mají poruchu soustředění. „Spolupracujeme s poradnou a sociálkou, která nám pomáhá vyhledávat rodiny, pro něž je přípravná třída ideální. Hlavním smyslem je pomoci dětem, aby se při zahájení školní docházky snáze začlenily do vzdělávacího systému. Aby nepřišly do první třídy úplně nepolíbené,“ vysvětluje ředitel.
Do třídy chodí patnáct dětí, což je maximální limit daný zákonem. Docházka není povinná, pravidelně se tedy ve třídě schází kolem třináct dětí. „Výuka“ probíhá od 8 do 11.30 hodin. Rodiče ale mohou využít i školní družinu (nachází se v 1. patře stejné budovy), která zajišťuje péči o děti již od 6.45 hodin a až do 17 hodin.
Učitelkou v přípravné třídě je Michala Poulová, která dříve působila v rakovnické speciální škole, kde učila nejmenší děti ve speciální mateřince a žáky 5., 8. a 9. třídy školy praktické. „Vzhledem k tomu, že je přípravná třída nová věc, snažím se sbírat informace, kde se dá. Na internetu, z ministerstva školství a pan ředitel zpracoval velmi šikovný školní vzdělávací plán, na jehož základě jsem vytvořila zúžený plán na měsíce, týdny a pak na jednotlivé dny. Dál už je to hlavně o poznávání dětí, protože každé je individualita a s každým se musí pracovat jinak. Září, říjen a listopad budou především poznávací měsíce. Po nich již začneme pracovat individuálně, každý bude procvičovat to, v čem se potřebuje posunout dál,“ říká Michala Poulová. Ve třídě jsou i děti s hyperaktivitou a poruchou soustředění.
I v přípravné třídě zvoní na hodinu, ta ale netrvá 45 minut jako ve škole. Pracovní činnost v lavicích je dvacetiminutová a různě se střídá s hraním na koberci (ve skříních mají spoustu hraček), povídáním atd. „Procvičujeme si počítání, kreslíme, kdo má problémy s mluvením, tak trénujeme mluvení a podobně. Dostávají i známky do notýsku. I když už padlo i pár prasátek, které jsou za prohřešky, tak musím říct, že jsou děti úžasné a šikovné. Ze třídy jsem nadšená. Myslím, že je přípravná třída něco, co tu hodně chybělo,“ dodává učitelka.
Markéta Hartlová