Kdo vlastně bydlí na sauně?
RAKOVNÍK. V minulém čísle jsme informovali o sociálních bytech, které vznikly z bývalé ubytovny Sauna v Čermákových sadech. Na článek reagoval i samotný provozovatel zařízení Milan Knor.
Co vás přivedlo k myšlence přestavět objekt sauny na sociální byty?
Reagoval jsem na výběrové řízení, které vypsala na pronájem ubytovny a restaurace TJ Lokomotiva. Výběrové řízení jsem vyhrál. Sešel jsem se s výborem a vysvětlil jim, že ubytovna, tak jak je, není dále perspektivní. Chybí tu klientela pro klasickou tzv. podnikovou a turistickou ubytovnu. Proto jsem nabídl, že objekt na vlastní náklady přebuduji na levné sociální bydlení, o které je velký zájem a bude trvale udržitelným příjmem TJ.
Jak velké stavební úpravy jste v objektu provedl?
Z existujících 15 pokojů jsem vytvořil jeden byt 1+1 a 13 garsonek, které se postupně doplňují kuchyňskými linkami, nově se obkládají sprchové kouty s umyvadly včetně opravy elektroinstalace. Toalety zůstaly na chodbě, tak jak byly vybudovány pro potřeby původní ubytovny. Jejich úklid zajišťuje dvakrát denně uklízečka.
Proč jste si vybral právě saunu?
Objekt má velmi výhodnou polohu, je v centru města, na rovině, blízko na vlak i autobus. Zvláštní je, že je to zároveň tělovýchovný areál s restaurací. Protože mám zájem, aby i sportovci byli spokojení, pronajal jsem restauraci zcela zdarma panu Petru Vávrovi pod podmínkou, že bude zajišťovat služby pro sportovce tak, jak byli zvyklí. Celou restauraci jsem navíc opravil a dovybavil, teď se řeší její kolaudace.
Ale přináší to i problémy.
Chápu, že když tam nikdo nebydlel, obyvatelé v okolí byli spokojeni. Teď je tam 14 obydlených bytů. Do nájemníka člověk nevidí. Až po čase zjistí, co je člověk zač. Nerozlišuji menšiny a většiny. Mám tam i lidi z menšiny, a nevím o nich. Chovají se slušně.
Čeho se týkaly ony stížnosti?
Jedné rodiny, která již dostala výpověď a stěhuje se. Jejich problém byl v tom, že na sebe navazovali další kamarády podobného chování.
Jak je to s nájemným pro Lokomotivu?
Nájemní smlouvu máme na 5 let, nájemné se postupně zvyšovalo s tím, jak se obydloval objekt, a je stanoveno na 20 tisíc měsíčně.
Kolik platí ubytovaní?
Požaduji 2800 korun za lůžko. V tom jsou veškeré služby a energie. Vycházím z toho, že i když člověk dostává 3400 korun životní minimum a bydlení je pro něj priorita, měl by mít šanci si ho udržet.
Kdo tvoří vaši klientelu?
Jsou to důchodci i lidé s pracovním poměrem, nezaměstnaní i lidé, kteří berou dávky z úřadu práce nebo ze sociálního odboru. Někdy mi volá i sociálka, že by potřebovala ubytovat matku samoživitelku. Jsou to lidé, co přišli z různých důvodů o bydlení a jsou vděčni za to, že se nestali bezdomovci a že dostali šanci znovu začít.
Co říkáte hlasům, že díky vašemu podnikání se v Rakovníku kumulují lidé, kteří by tu jinak nebyli?
Předně, já do Rakovníka nikoho nedovážím. Bohužel je tu spousta lidí, co se dostala na samou hranu žití. Já si myslím, že v 21. století má každý právo na střechu nad hlavou a právo žít jako člověk. Všichni musíme občas udělat nějaký kompromis. Od TJ Lokomotiva to vnímám jako odvážný krok, jsem jim za to vděčen a nechci je zklamat.
Pavel Sklenička