Foto

Hrob J. J. Frídy v jeho současné podobě s náhrobkem z roku 1983 (vpravo) a kříž, který mu předcházel.

Jména padlých legionářů zapomenuta nebudou

Na hrob básníkova otce vrátí kříž

ČISTÁ. Díky pátrání po čisteckých občanech, kteří padli během světových válek, objevili žáci zdejší školy na čisteckém hřbitově dva válečné hroby, na nichž chybí náhrobky. Jména Alois Bláha a Engelbert Plas ale zapomenuta nebudou. Obec nechá náhrobní kameny obnovit a bude o ně pečovat, stejně jako je tomu v případě jiného významného hrobu – Jakuba Jana Frídy, otce básníka Jaroslava Vrchlického. I ten se brzy dočká velké změny.

„Původně jsme zamýšleli, že necháme Frídův hrob s kamenným náhrobkem jen opravit kameníky, ale poté, co jsme zjistili, že kdysi vypadal jinak a mnohem lépe, se vrátíme k jeho někdejší podobě,“ říká starostka Blanka Čebišová. Obec brzy zahájí obnovu hřbitova. Když o projektu, na který má přislíbenu dotaci z Místní akční skupiny Rakovnicko, informovala občany ve zpravodaji, ozvala se jim místní pamětnice.

„Paní Oliveriová žije v Itálii, je místní rodačka a jezdívá sem v létě na chalupu. Je jí přes devadesát let a pamatuje si spoustu věcí z minulosti Čisté. Když se dočetla, že chceme opravit Frídův hrob, tak nás navštívila a poprosila, jestli bychom nemohli ten současný nepěkný z terasa odstranit a vrátit se k původní podobě. Pamatovala si, že původní litinový kříž byl dlouhá léta opřen na hřbitově o zeď. My jsme sice na hřbitově litinový kříž našli, ale zřejmě to nebude ten samý,“ přibližuje starostka. V muzeu v Mariánské Týnici se naště­stí dochovala fotografie původního hrobu, díky níž bude moci obec nechat zhotovit repliku.

Opravy se dočká i centrální kříž z roku 1833. A není to zdaleka všechno. Projekt totiž navazuje na projekt předchozí, jehož součástí bylo zhotovení nového památníku padlých a při němž, jak bylo řečeno, školáci pátrali po osudech válečných hrdinů. Proto bude díky projektu také opravena hřbitovní zeď, která je na třech místech narušena a je potřeba ji přezdít a celkově opravit. Dále bude zřízena 2. etapa naučné stezky, při níž se počítá s instalací informačních tabulí, laviček a stojanu na kola, a vybudován chodník na cestě vedoucí od mlýna ke hřbitovu.

„Je to stávající cesta, kterou místní využívají při cestě na hřbitov nejčastěji. Je ale nezpevněná a pouze zatravněná. Chodník nechceme dělat dlážděný ze zámkové dlažby, to by se do volné krajiny nehodilo. Bude sice zpevněný, odvodněný a s obrubníky, ale pokryjeme ho jen šotolinou,“ říká Blanka Čebišová. Projekt je v tuto chvíli předán na Státním zemědělském intervenčním fondu ke schválení. Pokud vše dobře dopadne, mohly by práce začít v příštím roce.

Za rok na dušičky už by mohlo být hotovo, takže bude moci obec poprvé zapálit svíčku i u dvou téměř zapomenutých legionářů. Na dušičky udržují v Čisté již dlouhá léta zajímavou tradici. „Nejprve se všichni sejdou v kapli sv. Anny na mši a poté se přímo na hřbitově koná společná modlitba za zemřelé, kdy pan farář pronese modlitbu u centrálního kříže a poté projde celý hřbitov. Každoročně se tu schází kolem 250 lidí všech generací,“ popisuje starostka.

Markéta Hartlová

« Zpět