Hrozilo vystoupení ze svazku

NOVÉ STRAŠECÍ. Poslední jednání novostrašeckého zastupitelstva přineslo zhruba dvouhodinovou debatu o návrhu rady na vystoupení Nového Strašecí ze svazku pro dopravní obslužnost. Důvodem měla být především hrozba navýšení poplatku, které město svazku odvádí a zatím činí 100 Kč na obyvatele a rok.

Jan Bechyně například argumentoval tím, že každá obec má poměrové právo jednoho hlasu, takže když Strašecí nebo Rakovník nebudou souhlasit s navýšením příspěvku, mohou je ostatní obce přehlasovat. Svazek podle něho netlačí na dopravce, aby více využívali nízkokapacitní dopravní prostředky na málo vytížených linkách: „Považuji za neekologické, aby po okrese jezdily velké autobusy, které jsou vytíženy jen zčásti. Svazek by měl vyjednávat s krajem a požadovat to, co je jeho povinností.“ Příspěvek dalšího radního Richarda Spiegla byl zaměřen především na solidaritu, ale zmínil i obce, které se již řadu let chovají nesolidárně a využívají své geografické polohy, jako třeba Křivoklát. „Je třeba diskutovat o změnách ve svazku. Přispíváme částkou 580 tisíc ročně. Kam tyto peníze plynou, komu obce přispívají? Neměli by se na úhradě ztrátových spojů podílet i dopravci, když mají i lukrativní linky?“ ptal se Spiegl. Zastupitel Jiří Zelenka argumentoval tím, že dopravní obslužnost není jen o solidaritě, ale i o tom, aby se lidé z okolních obcí dostali do Strašecí jako do spádového města, což je důležité pro jeho celkový chod: „Změny se nejlépe dělají zevnitř. Když vystoupíme, už se nás svazek nebude týkat.“

Předseda svazku Jiří Loskot ubezpečil zastupitele i přítomné občany, že představenstvo nebude na příští rok nárokovat zvýšení příspěvku, ale současně připomněl, že povinnost hradit tuto veřejnou službu by měla být na bedrech kraje: „Několikrát jsem apeloval na kraji, aby dodržoval zákon, ale marně. Jako svazek nepřispíváme na žádné soukromé podniky, ale pouze na licencované spoje.“ Jednatel Anexie Pavel Kopřiva přiblížil tuto problematiku z pohledu největšího zdejšího dopravce: „Středočeský kraj nám neumožňuje dělat dopravu efektivnějším způsobem. Za poslední dva roky jsme nekoupili jediný nový autobus. Svazek není ideální, ale dvacet let funguje a podržel zdejší dopravu. Před vznikem krajských úřadů hradily obce až 460 tisíc km, dnes je to asi 120 tisíc km spojů. Kraj pod sebe postupně bral další a další spoje, tak to fungovalo až do roku 2010, kdy došlo k radikálnímu snížení financování při zachování kilometrů. Rok 2011 byl ještě horší, stáli jsme před tím, že se zruší 30 % kilometrů. Aby se doprava udržela, brali jsme na svá bedra některé dříve dotované linky. Došlo i k velké optimalizaci, byť na úkor určitého zhoršení pohodlí.“

Po této debatě byl přednesen zcela jiný návrh, než o jakém se diskutovalo – stažení původního návrhu z programu. Když se vše vyjasnilo, vystoupení ze svazku nebylo zastupitelstvem přijato.

Lenka Pelcová

« Zpět