Foto

Služební pes městské policie Árny předvedl, že umí být nejen rázný obranář, ale i krotký jako beránek.

Akce pomohla najít ztracenému dítěti mámu

Uniformy zradilo počasí

RAKOVNÍK. Ani policie zatím neumí poručit větru a dešti. I kdyby v pátek zamířila pistoli do mraků a zvolala: „Ve jménu zákona, rozejděte se,“ nebylo by to nic platné. Déšť bohužel doprovázel celý den, a tak plánovaná prezentace městské a státní policie, vojáků a hasičů nevyšla tak, jak bylo zamýšleno. Uniformovaní příslušníci se sice na Husovo náměstí sjeli, ale diváci bohužel zůstali kvůli nepříznivému počasí zalezlí ve svých domovech.

„Asi to zrušíme dřív, nemá to moc efekt,“ říká vrchní strážník rakovnické městské policie Pavel Škvára. U techniky rakovnických vojáků a služebních aut městské a státní policie se sice občas nějaký zvědavec ukrytý pod deštníkem zastavil, ale odvážlivců nebylo mnoho. A s dětmi, které by jistě možnost osahat si techniku, výstroj a výzbroj složek integrovaného záchranného systému přivítaly, se rodičům do deště nechtělo.

„Prvotní impulz vzešel z transparentní komise a jako vhodný termín se zvolilo posvícení. Původně bylo zamýšleno, že se bude akce odehrávat na středové ploše náměstí, ale je mokro a kdybychom tam najeli s těžkou technikou, asi by nás město nepochválilo,“ říká Pavel Škvára. Proto auta zůstala stát před radnicí, což mnohé kolemjdoucí trochu zmátlo a nejeden pak zřejmě chvíli žil v domnění, že se na radnici stal zločin.

Rakovničtí vojáci například prezentovali vybavení potápěčů a pyrotechniků. Státní policie předvedla služební vozidlo a jeho vybavení a dětem rozdávala pexesa a omalovánky. „Nepřijeli jen hasiči. Jsou na zásahu v Jesenici, ale místo tu mají vyhrazené, kdyby náhodou dorazili později,“ říká vrchní strážník.

Sama Městská policie Rakovník měla pro zájemce připravenu ukázku svého vybavení a představila také služebního psa. „Mohli bychom si ho pohladit?“ dotazovala se psovoda skupinka studentů. A když se dozvěděla, že 8,5letý rotvajler Árny na hlazení není zvyklý, poprosila alespoň, ať jim předvede nějaké kousky. Když jim pak Árny ukázal, jak umí vystartovat na pachatele, uznali se smíchem: „To hlazení by asi fakt nebyl dobrý nápad.“ Nakonec se ale představil i jako krotký beránek, který, když na to přijde, dá i pac.

Majitelem psa je strážník Petr Kučera: „Funguje to tak, že je Árny můj pes a používám ho ve službě. Město přispívá na krmení. Pokud nemám službu, tak není na služebně ani on. Ale při nějakých mimořádných událostech jsme připraveni jít do akce i mimo běžnou službu. Psa bereme s sebou například při kontrolní činnosti nebo při dohledu na akcích, jako jsou různé pochody.“ Být policejním psovodem je náročné finančně i časově. Psa je totiž potřeba neustále cvičit a věnovat se mu. Aby se mohl stát služebním psem, musí složit zkoušky u komisaře Policie ČR a poté ho (tak jako jeho majitele) čeká každé dva roky přezkušování.

Ke vší smůle s počasím si nakonec akce připsala jeden úspěch. „Z Varie k nám přišli s malou holčičkou, která plakala, že se na náměstí ztratila a nemůže najít maminku. Byla z Odolena Vody, věděla přesně adresu, tak jsme hned využili toho, že tu stojíme, a vyhlásili megafonem, že hledáme maminku ztraceného dítěte. Zafungovalo to perfektně, paní do pěti minut přiběhla,“ uzavírá Pavel Škvára.

Markéta Hartlová

« Zpět