Za výtržnost zaplatil 500 Kč, stejně jako agresor, jenž ji vyvolal

Bránil se, přesto dostal pokutu

JESENICE. Jako v Absurdistánu si připadal Vladimír Kinský z Jesenice poté, co byl uzavřen loňský případ napadení v jesenickém baru U Tygra. Při incidentu, který vyvolal agresivní muž, jenž měl v té době na svědomí již několik dalších útoků na místní občany, byl zraněn půllitrem, který po něm hodil druhý z výtržníků. Zraněna byla i jeho manželka, kterou bránil. V přestupkovém řízení však byl potrestán stejně jako útočník.

„Bránil jsem sebe a svoji rodinu. A výsledek? Musel jsem zaplatit pokutu 500 korun. Navíc mi bylo řečeno, že kdyby se případ dostal před soud, otočilo by se to proti mně a zřejmě bych byl obviněný z ublížení na zdraví. A to z důvodu, že jsem útočníkovi uštědřil pár ran a že měl potom údajně zlomené kůstky. To, že si začal jako první, zákon nezajímá, v podobných případech je bohužel na straně lumpů,“ říká Vladimír Kinský.

Do baru U Tygra se tehdy vydal s manželkou, přáteli a dcerou. Slavila patnácté narozeniny, a tak ji rodiče poprvé vzali na šipky. Turnaj byl ale zábavný jen do chvíle, než jeden ze zdejších hostů (nechvalně známá firma z vedlejší vesnice) začal bavící se skupinu urážet. Když pak šel Vladimír Kinský raději dohlédnout na děvčata, která si odskočila na záchod, pustil se útočník do něj. Nejdřív slovně a pak se proti němu rozeběhl. „Uhnul jsem mu, on se pak vydal ke dveřím, kde se ale otočil a vystartoval na mě znovu. Nejsem z těch, co by se nechali mlátit, tak jsem ho povalil na zem a uštědřil mu pár facek a ran pěstí, aby se uklidnil. Choval se jako nepříčetný. Já mám přes sto kilo, on byl spíš slabý, přesto si na mě troufl. Musel mít nějaký záchvat vzteku,“ popisuje Vladimír Kinský.

Pak mu přistál na hlavě půllitr, který po něm hodil druhý z útočníků, a začal z rány na čele krvácet. Za chvíli letěl další půllitr, který se rozbil a střepy poranily na noze jeho manželku. Oběma poté museli lékaři tržné rány zašívat. „Ten, který půllitry házel, dostal pokutu 1000 korun, druhý, který po mně vystartoval, 500 korun a já také 500 korun. Opravdu mě to vytočilo. Nejde o peníze, ale o princip. Jak se má člověk bránit a zároveň za to nebýt potrestaný?“ říká muž, kterého tak zákon postavil na roveň výtržníků, kvůli nimž málem v Jesenici vznikla domobrana, protože měli kromě rvaček v barech na svědomí i napadení dvou mladých dívek za bílého dne na ulici.

„Pokud to vždycky, když někdo někoho napadne a dotyčný si to nenechá líbit, dopadne tak, že budou potrestány obě strany, budou si z nás lumpové dělat akorát legraci, protože si budou jistí, že se jim nic nestane. Nejsem rasista, rozhodně neházím Romy do jednoho pytle. Romský kluci se mnou chodili do školy, mám mezi nimi kamarády, co jsou výborní kluci. Ale s přistěhovalci jsou problémy a štve mě každý, kdo napadá bezbranné. Já se ubráním, ale co ostatní, kteří nemají takovou páru? Opravdu nevím, co bych lidem poradil, kdyby se dostali do podobné situace jako já. Nejlepší je se včas sebrat a odejít, ale jsou situace, kdy to nejde, protože se vše semele moc rychle. Za sebe musím říct, že bych svoji rodinu, bez ohledu na nějaký další postih, bránil zase,“ říká Vladimír Kinský.

Muži, kteří rvačku vyvolali, jsou nyní ve vězení kvůli jiným trestným činům. „Navíc už se většina z téhle problematické rodiny odstěhovala, tak je teď v Jesenici zase klid. A všichni doufají, že už se sem nevrátí,“ uzavírá.

Markéta Hartlová

« Zpět