Foto

Milovníci leteckých modelů si přišli na své.

Model Air Show nejen o letadlech

RAKOVNÍK. Po dva víkendové dny (18. a 19. srpna) se mohli v Rakovníku dostatečně vyřádit milovníci leteckých modelů. Na zdejším letišti totiž probíhal další ročník Model Air Show 2012. Na ploše však nebyla k vidění jen letadla, své místo zde měla i „zmenšená“ vojenská technika a automobily. Díky účasti motoklubu Astacus zde byly k vidění i stroje skutečné velikosti.

Pořadatelsky spadá rakovnická Air Show pod zdejší Leteckomodelářský klub a sjíždějí se na ni piloti s doprovodem z celé republiky. Poměrně slušná byla podle jednoho z pořadatelů Pavla Vydry i účast divácká. Přes žhavé slunce a teploty přes třicítku zavítalo na letiště zhruba 1600 návštěvníků. Bylo se zde skutečně na co dívat, nechyběla bojová letadla z první i druhé světové války. Skupina rakovnických pilotů dokonce po oba dny předvedla imitaci bitvy z 2. světové války. Zajímavé pochopitelně byly i aerovleky – motorová letadla vytahující do vduchu kluzáky a akrobatické modely. „Máme tu asi pětapadesát letadel. Zajímavostí je tu poměrně dost, ale vypíchl bych skupinu z jižních Čech, která předvádí akrobaty. Jejím členem je i loňský mistr republiky ve free style, který toto vystoupení ukončuje, takže se diváci mohou těšit na gradující podívanou,“ zval v sobotu dopoledne Pavel Vydra.

S dvouplošníkem a Zlínem 43 přijel do Rakovníka jeden z pravidelných účastníků a člen pavlíkovského klubu LMK Miloš Moucha: „Toto letadlo původně létalo tady v Rakovníku, takže má imatrikulaci zdejšího letiště. Pak bylo prodáno jinam. Ale já jsem ho stavěl právě proto, že bylo zdejší. Má rozpětí 2,5 metru, váží 9 kg a pohání ho benzinový motor,“ představuje svůj druhý stroj. Jeho klubový kolega Míra Husák přivezl francouzský stíhací dvojplošník z první světové války Nieuport 11 a Spitfire 9, s nímž se chystal do bitvy. Prozradil, že k modelaření se dostal už před vojnou, ale že ho asi má v genech, neboť se mu věnoval už jeho otec.

Zajímavé modely a akrobatické kousky však nebyly vidět pouze v souvislosti s letadly. Nouzí o diváky rozhodně netrpěli ani členové modelářského klubu RCA Rakovník. „Jsou to modely aut v měřítku 1:5 a 1:6, pohání je spalovacím dvoutaktní motor o obsahu 26 kubíků. Jsou to závodní verze, dosahují rychlosti 70 – 130 km/h, ale většinou jezdíme na té dolní hranici, pak už bychom je těžko uřídili,“ říká předseda klubu Jaroslav Vostrý. „Pořádáme Rakovnický pohár, zúčastňujeme se Mistrovství ČR i zahraničních závodů.“ Klub RCA čítá 25 členů a všichni se účastní závodů. Na letiště jich však nezavítal plný počet, neboť léto je také dobou dovolených.

Lenka Pelcová

« Zpět