Foto

Předání bojového praporu při slavnostním nástupu. Zcela vlevo bývalý velitel Martin Kavalír, vpravo nový velitel Miroslav Horáček.

Podplukovník Martin Kavalír odchází na pozici v rámci NATO

Ženisté mají nového velitele

RAKOVNÍK. Dva roky a sedm měsíců velel 152. ženijnímu praporu Rakovník podplukovník Martin Kavalír. Ve čtvrtek odpoledne předal při slavnostním nástupu bojový prapor svému nástupci podplukovníku Miroslavu Horáčkovi, který ho ve funkci vystřídal k 1. červenci. Bývalý velitel odchází do Ingolstadtu.

„Rakovník byl v době mého nástupu útvarem, který byl ve své odbornosti na začátku dlouhé cesty. Prapor vznikl v roce 2008 ze záchranného útvaru, proto do něj přešla spousta vojáků transformací z jiné odbornosti, byť velice příbuzné. Mou snahou tedy bylo útvar konsolidovat a dát mu odborný ženijní směr. A neskromně řeknu, že se to podařilo,“ říká Martin Kavalír, který byl po dobu svého působení v Rakovníku nejen zdejším velitelem, ale několik měsíců i velitelem 16. kontingentu KFOR v Kosovu. Na misi odjel krátce po nástupu k ženijnímu praporu. V tom se nyní historie opakuje. I nastupující velitel Miroslav Horáček brzy odjede na zahraniční operaci. V srpnu ho čeká mise v Agfhánistánu.

„Misi jsem měl rozjednanou už několik měsíců předtím, než jsem dostal od velitele brigády nabídku velet 152. ženijnímu praporu. Útvaru jsem to vysvětlil. Nehodlám z funkce odejít po krátké době, rád bych splynul s Rakovnickem, proto se chci po návratu z Afghánistánu přestěhovat do města a být s vojáky, protože vzájemná důvěra se nebuduje několik týdnů. Je zapotřebí se vzájemně poznat za různých situací. Jak vojenských, tak i životních,“ říká Miroslav Horáček. V Afghánistánu bude do února. Zastupovat ho bude major Hofman. „Zdejší lidi a útvar zná velmi dobře. Navíc je v Lógaru dostupný klasický Alcatel a měl bych být zabezpečený i po vojenské síti, takže určitě hodlám být a budu s útvarem ve spojení.“

Jelikož v armádě většinou zůstávají velitelé na stejné pozici zhruba tři až pět let, nepředpokládal Martin Kavalír, že by u rakovnické posádky zůstal až do penze: „Útvar ale zůstane navždycky v mém srdci, sloužilo se tu dobře. Je tu dobrý kolektiv, klapalo nám plnění úkolů, navíc byla výtečná i podpora města a okolních organizací. Neutíkám odtud, jdu sloužit dle potřeb armády a nebojím se říci, že odcházím se vztyčenou hlavou, protože opouštím výtečný útvar plný schopných profesionálů. Navíc nemusím být smutný, protože ho předávám do dobrých rukou zkušeného profesionála.“

Ženijní centrum excelence v Ingolstadtu, kam odchází, je odborné ženijní centrum, které Německo deklaruje pro NATO. Stejně jako Česká republika deklaruje chemické centrum ve Vyškově. V ženijním centru má naše armáda jen jedno pracovní místo, a to právě na pozici, kterou bude zastávat Martin Kavalír. „Po odborné stránce je to pro mne velký přínos. Centrum v Ingolstadtu je jakási ženijní knihovna a studnice vědomostí aliance. Hlavními úkoly centra je distribuce informací z oblasti ženijního zabezpečení, sběr a distribuce zkušeností v oblasti ženijního zabezpečení, výcvik důstojníků a podpora výcviku členských států NATO v ženijní oblasti,“ vysvětluje bývalý velitel. V Ingolstadtu bude působit tři roky.

Markéta Hartlová

« Zpět