Po incidentech omezilo město provozní dobu hostinců a barů

Je jedenáct, zavíráme, uslyší hosté

JESENICE. Pobodání člověka před non stop barem přezdívaným Plecháč, které se stalo v polovině května, bylo pro jesenické zastupitele poslední kapkou. Protože to nebyl ve městě jediný incident, kdy došlo k napadení člověka, rozhodli se podniknout určité kroky, které by mohly alespoň trochu pomoci zklidnit situaci. Jak? Město vydalo vyhlášku, která u hostinců a barů omezuje provozní dobu.

„Případ pobodání tu nenechal nikoho chladným. Proto jsme zvažovali, co udělat. Možnosti jsou různé. Zřídit městskou policii, nechat nainstalovat kamerový systém a podobně. Jenže obojí jsou nákladné záležitosti. Městská policie s pěti strážníky by nás stála zhruba dva miliony ročně, což si nemůžeme dovolit. Veškeré prostředky, které máme k dispozici na investice, bychom tak museli vynakládat na provoz policie. Kamerový systém by možná pomohl v pasivní ochraně, ale někdo ho musí sledovat. Pokud by to nebyla městská policie, tak přichází v úvahu jen policie státní. Jenže víme, jak oddělení funguje. Že noční služby zajišťuje společně s Hořesedlemi a ne vždy tu na služebně někdo je,“ vysvětluje starosta Jan Polák.

Zastupitelé tedy hledali jiné řešení a po vzoru některých měst přišli s návrhem omezit vyhláškou provoz barů v nočních hodinách. Podniky, kterých se to týká nejvíce, jsou tři. Již zmíněný Plecháč, bary U Tygra a U Draka. Všechny mají z poslední doby škraloup kvůli případům fyzického napadení. „Vyhláška stanovuje, že v pátek, sobotu a dny před svátky mohou být provozovny otevřeny do jedné hodiny v noci, ve všední dny je doba stanovena do 23 hodin. Znovu otevřít je možné až od šesti ráno. Vyhláška už nabyla platnosti,“ říká starosta. Město ale umožňuje udělování výjimky. Majitelé podniků mají možnost zažádat o prodloužení stanovené provozní doby. Právě od toho si zastupitelé slibují největší efektivitu.

„Podniky budou muset projevit větší snahu v zajištění bezpečnosti. Výjimku totiž udělíme jen bezproblémovým podnikům, na které nebudou přicházet stížnosti od občanů, nebude v nich docházet k potyčkám a podobně. Dalším opatřením, které musí provozovna splnit, je zřídit si vlastní kamerový systém, který bude sledovat pohyb vně i uvnitř, což je podle mého věc, která by v hernách měla být povinná i kvůli bezpečnosti obsluhy. Výjimky bude schvalovat rada města,“ přibližuje Jan Polák.

O vyhlášce se na jednání zastupitelstva dlouze diskutovalo. Ne všichni zastupitelé byli myšlence nakloněni. „Jsem přesvědčena, že když může policie kontrolovat otevírací a zavírací dobu, mohla by preventivně kontrolovat i návštěvníky hospod. Navíc si dokáži jen těžko představit, že se hosté nonstopů po zavírací době skutečně seberou a půjdou domů. Spíše budou potom vyhledávat jiná místa jako čekárnu na nádraží nebo benzínku,“ vyjádřila se k návrhu Světlana Balounová. Naopak Hana Janoušová nápad velmi podporovala: „Nejde zavírat oči nad tím, že se tu děje násilí, a předpokládat, že už se nic takového znovu nestane. Spořádaný člověk nonstopy nepotřebuje, proč je tedy podporovat.“

I bez potyček a fyzických napadení je pro mnohé obyvatele provoz nočních podniků doslova očistcem. Dlouze by o tom mohl vyprávět pan Hlaváček, který bydlí naproti Plecháči. Při jednání zastupitelstva také své zkušenosti zmínil: „Kravál z Plecháče nás budí v sobotu i neděli již několik let. Častokrát se otevřou dveře, jukebox jede na plno a je jedno, kolik je hodin. Další věcí je hygiena, kdy si hosté uleví přímo na ulici. Nebo si na ulici postaví stan, aby byli přímo u zdroje a spí tu i dva dny. To nepovažuji za normální hospodu. Nemám nic proti provozu, ať si lidé zajdou na pivko, ale zavřou dveře a neruší přitom ostatní.“

Markéta Hartlová

« Zpět